Eurasianet: Brak magazynów w Azji Środkowej

studium.uw.edu.pl 1 tydzień temu

W dzisiejszych czasach Azja Środkowa często kojarzy się z różnymi niedoborami – niedoborami ciepła i energii elektrycznej, miejsc pracy, i co być może najbardziej alarmujące, wody. Jednocześnie w Azji Środkowej występuje co najmniej jeden deficyt, który można uznać za korzystny – niedobór powierzchni magazynowej.

Niedobór dostępnej powierzchni magazynowej oznacza, iż ​​popyt jest wysoki, a handel się rozwija. Oznacza to również, iż koszty magazynowania w Uzbekistanie i Kazachstanie są wyższe niż w Dubaju i większości innych węzłów tranzytowych. Materiał opublikowany przez portal informacyjny Uzdaily, powołujący się na lokalnego eksperta ds. logistyki, zauważa, iż ​​średnia stawka czynszu za magazyn przekracza 150 dolarów za metr kwadratowy rocznie w Taszkiencie i Ałmaty. Natomiast stawki w Kirgistanie wynoszą średnio około 114 dolarów za metr kwadratowy rocznie, co jest kosztem porównywalnym z kosztami w wielu lokalizacjach w Unii Europejskiej.

Zainteresowanie rozszerzeniem szlaku handlowego łączącego Azję i Europę przez Azję Środkową gwałtownie wzrosło, odkąd Kreml zaatakował Ukrainę w 2022 roku, ponieważ sankcje znacznie zmniejszyły zainteresowanie rosyjskim szlakiem handlowym. Sponsorowane przez USA ramy handlowe dla Azji Środkowej, zwane B5+1, sprzyjają dynamice handlu w regionie i potencjalnym zagranicznym inwestycjom.

Niedobór magazynów sprzyja boomowi budowlanemu. Jednak raport Uzdaily stwierdza, iż ​​pośpiech w budowie grozi powstaniem nadmiaru. Zauważa również, iż budowa powiązanej infrastruktury, takiej jak ulepszenia dróg, w tej chwili pozostaje w tyle za wysiłkami na rzecz stworzenia większej przestrzeni magazynowej.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału