Eurasianet: Brak poborowych w Turkmenistanie utrudnia modernizację armii

studium.uw.edu.pl 1 miesiąc temu

Rosnący niedobór poborowych zagraża wysiłkom rządu turkmeńskiego na rzecz modernizacji sił zbrojnych kraju. Dziennikarze donoszą, iż turkmeńscy urzędnicy rozważają podniesienie górnego progu wieku poborowego do 30 lat, aby uzupełnić braki.

Obecnie młodzi turkmeńscy mężczyźni w wieku 18-27 lat mogą zostać powołani do wojska. Podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa Państwa na początku lutego najwyżsi rangą turkmeńscy wojskowi mieli powiedzieć prezydentowi Serdarowi Berdymuchamedowowi, iż liczba mężczyzn w wieku poboru zmniejsza się z każdym rokiem i w tej chwili osiągnęła katastrofalny poziom. Uczestnicy spotkania omawiali również problem wielu zwolnień lekarskich z poboru.

Berdymuchamedow uznał modernizację wojska za jeden z najważniejszych celów rządowych na rok 2025. „Do priorytetowych zadań należy wyposażenie Sił Zbrojnych w zaawansowany sprzęt i środki wojskowe [oraz] szkolenie oficerów i wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie wojskowej zgodnie z ówczesnymi realiami” – głosi oświadczenie wydane w imieniu prezydenta w styczniu po wcześniejszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Państwa. Prezydent Turkmenistanu wydał również instrukcje dotyczące poprawy warunków życia i służby zarówno poborowych, jak i oficerów. W swoim najnowszym raporcie krajowym na temat Turkmenistanu organizacja monitorująca Freedom House zauważyła, iż ​​„fizyczne znęcanie się i prześladowanie w wojsku najprawdopodobniej doprowadziło w ostatnich latach do kilku zgonów wśród poborowych”.

Zapewnienie odpowiednich kwot poborowych nie jest nowym wyzwaniem dla turkmeńskich władz. W 2022 roku Aszchabad nakazał studentom uczącym się za granicą powrót do kraju w celu odbycia służby wojskowej, mimo iż studenci uniwersyteccy byli zwolnieni z poboru.

Równocześnie z wysiłkami na rzecz wzmocnienia potencjału militarnego, Aszchabad podjął działania mające na celu rozwiązanie poważnego problemu bezpieczeństwa poprzez poprawę stosunków dyplomatycznych z przywódcami talibów w Afganistanie, który dzieli z Turkmenistanem granicę o długości około 800 kilometrów. 28 lutego urzędnicy turkmeńscy i afgańscy podpisali trzy umowy o wartości 7 milionów dolarów dotyczące poprawy transgranicznych połączeń kolejowych.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału