Europa obawia się szaleństwa Putina. Tusk na szczycie w Szwecji ogłosił istotną inicjatywę

natemat.pl 3 godzin temu
Premier Donald Tusk w środę udał się na spotkanie z państwami NB8 w szwedzkim Harpsund. Poruszano tam temat relacji transatlantyckich, europejskiego bezpieczeństwa i wsparcia Ukrainy. – Potrzebujemy nowych, ambitnych narzędzi, żeby przeciwdziałać zagrożeniom. Dlatego dzisiaj zaproponowałem stworzenie misji na Morzu Bałtyckim. Cieszę się, iż moi koledzy uznali propozycję za interesującą. Będziemy kontynuować inwestycje na Bałtyku – poinformował polski premier.


Polska w środę była gościem specjalnym spotkania państw bałtyckich i nordyckich NB8. Te państwa to: Szwecja, Finlandia, Norwegia, Dania, Islandia, Litwa, Łotwa, Estonia.

Tusk przed szczytem w Szwecji: Polska może odegrać i odegra kluczową rolę


– Dzisiejsze rozmowy będą dotyczyć trzech kwestii, w których Polska odgrywa kluczową rolę: relacje transatlantyckie, kooperacja regionalna w kontekście bezpieczeństwa i wspólna polityka wobec wojny w Ukrainie – powiedział jeszcze przed wylotem Donald Tusk.

Udział Polski w szczycie NB8 jest bowiem istotny m.in. w kontekście polskiej prezydencji w Radzie UE. – Polska szuka formuły łączącej państwa, które mają jednoznaczne i niemal identyczne stanowisko wobec tych spraw – dodał Tusk.

– Nie ma żadnego powodu, aby Europa jako całość – Unia Europejska i europejska część NATO – miała wobec kogokolwiek kompleksy – podkreślił.

Jak przebiegło spotkanie i co powiedzieli po nim politycy? – Bardzo cenimy nasze związki z Polską, z ruchem "Solidarności" w okresie reżimu komunistycznego – powiedział premier Szwecji Ulf Kristersson. Jak podkreślił, "zwiększymy pomoc dla Ukrainy i będziemy wspierać ją na drodze do NATO i UE. – Wszyscy chcą pokoju na Ukrainie, poza Rosją – zaznaczył.

– To coś rzadkiego i bardzo cennego, iż występuje wśród nas taka solidarność i wspólny sposób myślenia. Chcemy działać wspólnie, to nie jest slogan. Wspólnie jesteśmy silniejszy, a potrzebujemy właśnie siły, żeby jako grupa, format, NATO i UE, aby zapobiec rosyjskiej agresji – dodał do tego premier Polski.

Tusk na szczycie w Szwecji. Padły bardzo ważne słowa o Ukrainie


Jak podkreślił, "Ukraińcy, stawiając się Rosji, sprawiają, iż my jesteśmy bezpieczniejsi, iż katastrofa jest odleglejsza". – Wolna Ukraina to bezpieczniejsza Polska, Norwegia, Szwecja i inne kraje – wskazał Donald Tusk.



Polski szef rządu przypomniał też, iż wojna całkowicie zmieniła rzeczywistość naszego regiony. – Kraje skandynawskie i bałtyckie to nasi najbliżsi sojusznicy i partnerzy, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa – mówi.

– Potrzebujemy nowych, ambitnych narzędzi, żeby przeciwdziałać zagrożeniom. Dlatego dzisiaj zaproponowałem stworzenie misji na Morzu Bałtyckim. Cieszę się, iż moi koledzy uznali propozycję za interesującą. Będziemy kontynuować inwestycje na Bałtyku – poinformował.



Nic jednak nie wskazuje, iż Rosjanie chcą pokoju. Jak informowaliśmy, szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow wskazał warunki zakończenia wojny w Ukrainie, podkreślając, iż Rosja wciąż jest gotowa na "każdy rozwój wydarzeń".

Zgodnie z jego słowami, najważniejsze dla porozumienia będą uznanie terytorialnych zmian i demilitaryzacja Ukrainy. Rosja ponownie zapowiedziała, iż preferuje "rozwiązania pokojowe", jednocześnie przeprowadzając kolejny atak na Ukrainę. Tutaj opisaliśmy szczegóły jego wypowiedzi.

Idź do oryginalnego materiału