Pałac Federalny Szwajcarii w Bernie, Szwajcaria.
© Getty Images/diegograndi
Szwajcaria planuje zakazać publicznego eksponowania swastyk, hitlerowskiego salutu i innej symboliki nazistowskiej, ogłosił w piątek jej rząd federalny.
Decyzja ta jest odpowiedzią na wzrost antysemityzmu w kraju od początku wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy.
Proponowane prawo ma na celu zamknięcie luki prawnej, która w tej chwili pozwala osobom na eksponowanie takich symboli, o ile nie promują one aktywnie powiązanej z nimi ideologii, podała Rada Federalna w oświadczeniu.
Zakaz będzie dotyczył w szczególności dobrze znanych symboli reżimu narodowosocjalistycznego Adolfa Hitlera, a także zmodyfikowanych, takich jak kody numeryczne „18” i „88”. Kontekst, w jakim są one eksponowane, będzie miał najważniejsze znaczenie dla ustalenia ich legalności, podkreślił rząd.
Wyjątki od zakazu zostały określone w celach edukacyjnych, naukowych, artystycznych lub dziennikarskich, umożliwiając eksponowanie zakazanych logotypów, obrazów i gestów na mocy praw wolności wypowiedzi.
Istniejące symbole religijne przypominające te z Trzeciej Rzeszy nie zostaną objęte tym prawodawstwem.
Osoby naruszające zakaz zostaną ukarane grzywną w wysokości 200 franków szwajcarskich (224 USD lub 213 euro).
„Rasizm i antysemityzm są niedopuszczalne w demokratycznym i wolnym społeczeństwie” – podkreśliła Rada Federalna w swoim oświadczeniu.
Konsultacje w sprawie proponowanego zakazu będą kontynuowane do 31 marca 2025 r.
Ta inicjatywa spełnia część wniosku parlamentarnego i ma zostać rozszerzona na inne symbole ekstremistyczne, rasistowskie i gloryfikujące przemoc w przyszłej fazie.
Incydenty antysemickie gwałtownie wzrosły w różnych częściach świata od czasu, gdy Zachodnia Jerozolima rozpoczęła ofensywę przeciwko Hamasowi, w wyniku której zginęło prawie 45 000 osób, a ponad 106 000 zostało rannych.
Decyzja o zbombardowaniu enklawy była odpowiedzią na atak palestyńskich bojowników na Izrael 7 października 2023 r., w którym zginęło ponad 1200 osób, a około 250 zostało wziętych jako zakładnicy.
Na początku tego roku Międzyspołeczna Koordynacja Przeciwko Antysemityzmowi i Zniesławieniu (CICAD) poinformowała, iż w 2023 r. odnotowano 944 akty antysemickie we francuskojęzycznej części Szwajcarii – wzrost o 68% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/609360-switzerland-nazi-symbols-ban/