Eurosatory 2024 idą na rekord

polska-zbrojna.pl 1 tydzień temu

Ponad 2000 wystawców z 62 państw, kilkadziesiąt wystaw narodowych oraz specjalistyczne strefy, m.in. śmigłowcowa i bezzałogowa. W Paryżu rozpoczęły się dziś największe targi zbrojeniowe na świecie – Eurosatory. Organizatorzy szacują, iż wystawę, która potrwa do 21 czerwca, odwiedzi w centrum Parc des Explositions ponad 60 tys. osób.

O miano największych na świecie targów branży obronnej ubiegają się od lat organizatorzy dwóch imprez wystawienniczych: odbywającego się w latach nieparzystych londyńskiego salonu DSEi oraz w latach parzystych paryskich targów Eurosatory. I choć Anglicy co dwa lata robią wszystko, aby wysunąć się na prowadzenie, to jednak Francuzi dzierżą palmę pierwszeństwa. Tegoroczna impreza tylko to potwierdziła. W rozpoczętych dziś, czyli 17 czerwca, targach bierze udział ponad 2000 wystawców z 62 krajów. To absolutny rekord paryskiego salonu obronnego. Organizatorzy przyznają, iż takie zainteresowanie wydarzeniem to efekt sytuacji geopolitycznej na świecie, szczególnie w Europie.

– Nigdy wcześniej nie byliśmy tak bardzo przekonani o konieczności łączenia i mobilizacji wszystkich interesariuszy, by wspólnie proponować, prezentować, dyskutować i zastanawiać się nad licznymi wyzwaniami, które nas czekają – podkreśla Charles Beaudouin, dyrektor generalny paryskich targów. – w tej chwili rządy wielu państw muszą wzmacniać swoje umiejętności radzenia sobie z coraz większym zakresem zagrożeń, od katastrof humanitarnych i środowiskowych po przemoc wewnętrzną i terroryzm, po nowe formy konfliktów zbrojnych oraz cyberataki – zauważa Beaudouin, komentując zainteresowanie udziałem w targach zarówno wojskowych, jak i ekspertów cywilnych.

REKLAMA

W centrum uwagi

Jakie atrakcje czekają w centrum wystawienniczym w Paryżu? Przygotowano m.in.: trzy ogromne hale oraz wystawy zewnętrzne, ponad 40 pawilonów narodowych, specjalistyczne strefy, przykładowo śmigłowcową i bezzałogową, w których są prezentowane nowinki techniczne z tej dziedziny. Jest choćby poligon do pokazów dynamicznych pojazdów oraz strefa „Eurosatory Lab”, w której przedsiębiorstwa dopiero rozpoczynające działalność, tzw. start-upy, promują innowacyjne rozwiązania.

Zaskoczeniem dla wielu zwiedzających może być nieobecność na targach firm izraelskich. Organizatorzy zdecydowali, iż w ramach reperkusji za działania zbrojne w Strefie Gazy izraelskie podmioty nie dostaną zgody na wystawienie swoich produktów w Paryżu.

Polska widoczna

W tegorocznych targach bierze udział kilkanaście polskich firm. Poza Polską Grupą Zbrojeniową swoje wyroby na Eurosatory 2024 prezentują spółki: Advanced Protection Systems, AIDPOL, AMZ-Kutno, AP-FLYER, Ardix Safety Equipment, Demarko, Direct Action, Fibratech, Hertz New Technologies, Jakusz, Kadar Poland, Lubawa, Łukasiewicz PIAP, Miranda, Pagacz i synowie, Spaceforest , WB Group oraz Wiran.

O premierach i najciekawszym sprzęcie pokazanym na paryskiej wystawie napiszemy w kolejnych materiałach.

Krzysztof Wilewski
Idź do oryginalnego materiału