Rosyjski ekspert od technologii naddźwiękowych skazany za zdradę stanu

Źródło:
PAP
Postępowanie przed rosyjskim sądem. Wideo archiwalne
Postępowanie przed rosyjskim sądem. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Postępowanie przed rosyjskim sądem. Wideo archiwalneReuters Archive

Rosyjski fizyk, były dyrektor generalny i główny konstruktor w Naukowo-Badawczym Przedsiębiorstwie Systemów Naddźwiękowych, został skazany za zdradę stanu na siedem lat kolonii karnej. Według rosyjskojęzycznej redakcji BBC proces zakończył się błyskawicznie.

Fizyk Aleksandr Kuranow, specjalizujący się w technologiach naddźwiękowych, został skazany za zdradę stanu na siedem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze – informuje w czwartek portal Radia Swoboda.

Szczegóły oskarżenia nie są znane, ponieważ proces był niejawny. W chwili aresztowania 76-letni Kuranow był dyrektorem generalnym i głównym konstruktorem w Naukowo-Badawczym Przedsiębiorstwie Systemów Naddźwiękowych. Jest specjalistą w dziedzinie projektowania technologii naddźwiękowych, ma na koncie ponad 120 publikacji naukowych oraz patenty.

Według rosyjskojęzycznej redakcji BBC proces zakończył się błyskawicznie, odbyły się tylko dwie rozprawy. Kuranow został zatrzymany w sierpniu 2021 r. Od czerwca 2022 r. nie było żadnych informacji na temat jego losów.

Specjaliści oskarżani o zdradę stanu

Radio Swoboda podaje, że do lutego br. w Rosji aresztowano co najmniej 12 osób, które badały procesy naddźwiękowe. Wszystkie zostały oskarżone o zdradę stanu.

W środę media poinformowały z kolei, że Sąd Najwyższy Rosji uchylił wyrok 12 lat więzienia za "zdradę stanu" wobec fizyka Walerija Gołubkina i skierował jego sprawę do ponownego rozpoznania.

Gołubkin, 71-letni profesor Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii (MFTI), został w czerwcu ubiegłego roku skazany na 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Naukowiec nie przyznał się do winy. Za kratami przebywa od kwietnia 2021 r.

Gołubkin uczestniczył w międzynarodowym projekcie budowy nowego pasażerskiego samolotu naddźwiękowego. Zarzucono mu, że przekazał za granicę "tajemnice państwowe". Jak zaznacza niezależny rosyjski portal Meduza, zanim te dane zostały wysłane zagranicznym partnerom, trzy różne komisje potwierdziły, że nie zawierają one żadnych takich treści.

Rośnie liczba wyroków w Rosji

Niezależny projekt medialny Wiorstka poinformował w środę, że w 2023 r. rosyjskie sądy pobiły rekord, wydając najwięcej wyroków skazujących od co najmniej od 2010 r. za zdradę stanu, szpiegostwo i ujawnienie tajemnicy państwowej.

W 2023 roku za zdradę stanu skazano łącznie 39 osób. Poprzedni rekord odnotowano w 2022 r. – było to 16 osób. BBC zauważa, że w ciągu ostatnich sześciu lat Federalna Służba Bezpieczeństwa oskarżyła o zdradę stanu ponad 10 fizyków.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/zdjęcie ilustracyjne