Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

NT 2024 – o potrzebach, możliwościach i czasie, którego może zabraknąć

Fot. Marcin Wiącek

17 kwietnia 2024 roku w Warszawie, już po raz dziewiętnasty, odbyła się konferencja „NT 2024 – Nowoczesne Technologie dla Bezpieczeństwa Państwa”. Dorocznie organizowane przez Zarząd Targów Warszawskich wydarzenie poświęcone obronności państwa skupiło licznych przedstawicieli świata polityki, wojskowości i przemysłu obronnego.

W dynamicznej sytuacji aktualnych zagrożeń dla globalnego i regionalnego bezpieczeństwa tematyka konferencji oscylowała wokół aktualnych wyzwań dla naszej części Europy, kwestiach potrzeb naszego wojska i oferty przemysłu obronnego oraz finansowania rozwoju Sił Zbrojnych RP. W dyskusji nie pominięto istotnych kwestii dotyczących rozwoju rodzimego przemysłu obronnego i szans związanych z jego współpracą z podmiotami zagranicznymi.

Fot. Paweł Zajączkowski, ZTW

Konferencję zainaugurował minister – członek Rady Ministrów i koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak – były minister obrony narodowej, wystąpienie wprowadzające wygłosił zaś gen. dyw. pil. Cezary Wiśniewski, zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W świetle trwającej za naszą wschodnią granicą pełnoskalowej wojny, w wystąpieniach inauguracyjnych i późniejszych panelowych dyskusjach eksperckich uczestnicy konferencji poruszali problematykę aktualnych potrzeb obronnych naszego kraju i państw sojuszniczych w obliczu nie tylko tych zagrożeń, z którymi już teraz musimy się mierzyć, ale i tych przewidywanych w, jak podkreślano, bardzo krótkiej perspektywie kilku najbliższych lat.

Fot. Paweł Zajączkowski, ZTW

Główną oś dyskusji stanowiła oferta krajowego przemysłu zbrojeniowego mająca sprostać tym potrzebom, a także kwestie rozwoju polskich podmiotów w kontekście transferu technologii od partnerów zagranicznych. Uczestnicy konferencji dobrze ocenili potencjał kooperacyjny polskiego przemysłu zbrojeniowego, jednak zgodzili się, że kierunki i modele współpracy z kooperantami zagranicznymi to obszary, nad którymi stale należy pracować, tak aby nie tylko polskie siły zbrojne otrzymywały wyposażenie skuteczne na współczesnym polu walki, ale też aby rodzimy przemysł mógł czerpać z tej współpracy jak największe korzyści budując i rozwijając swoje własne zdolności. W tym obszarze dopatrywano się możliwości rozwoju związanych ze strategicznym partnerstwem deklarowanym przez zagraniczne koncerny zbrojeniowe (Hyundai Rotem potwierdza strategiczną współpracę z Siłami Zbrojnymi RP i polskim przemysłem obronnym/ZBiAM.pl), które są lub w niedalekiej przyszłości będą dostawcami uzbrojenia dla polskiego wojska. Do tego potrzebne są jednak kontrakty, które nie tylko zapewnią szybkie dostawy potrzebnego wyposażenia w niezbędnej ilości, ale również wpłyną na zwiększenie możliwości rodzimych firm zbrojeniowych w zakresie potencjału serwisowego i produkcyjnego oraz na ich technologiczny rozwój.

Fot. Paweł Zajączkowski, ZTW

Żadne, a w szczególności tak ambitne plany nie będą jednak mogły być zrealizowane bez zapewnienia adekwatnego finansowania ze strony państwa. Podczas konferencji, temu obszarowi poświęcono całą odrębną sesję, podczas której parlamentarzyści, eksperci i ekonomiści dyskutowali nad aktualnymi możliwościami i źródłami finansowania, a także poszukiwali nowych możliwości. Podkreślano w tym obszarze możliwości wynikające z członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz zrozumienie środowisk politycznych państw europejskich dla koncepcji kolektywnej współpracy na rzecz bezpieczeństwa. Wskazano też na rolę Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz możliwości, jakie daje unijna strategia na rzecz przemysłu obronnego, podkreślając konieczność zachowania przejrzystości finansów publicznych, ale też co niezwykle istotne, celowości i zakresu importowanego uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Fot. Paweł Zajączkowski, ZTW

W ocenie ekspertów podejście do obronności państwa musi jednak być wielowymiarowe – powinno obejmować nie tylko potencjał militarny, ale też wiele innych obszarów od skutecznych działań dyplomatycznych po dywersyfikację źródeł i uniezależnienie energetyczne.

Wiele uwagi podczas konferencji poświęcono również sojuszniczemu współdziałaniu podkreślając rolę polskich sił zbrojnych, jako elementu NATO na wschodniej flance sojuszu, ale też wskazując na realne wsparcie otrzymywane od armii sojuszniczych. Jak podkreślano, niezwykle istotną kwestią jest rozwój i utrzymanie sprawnego systemu logistycznego zapewniającego zasoby i wsparcie serwisowe i remontowe nie tylko polskim, lecz również sojuszniczym pododdziałom operującym na terytorium Polski.

Fot. Paweł Zajączkowski, ZTW

Oprócz konieczności rozbudowania potencjału i modernizacji technicznej sił zbrojnych, wskazano na niezbędne odbudowanie potencjału rezerw osobowych i wypracowanie skutecznego systemu szkolenia i przygotowania struktur państwowych i obywateli na zagrożenia, które w ocenie uczestników konferencji, w ostatnich latach przybrały najbardziej realny charakter od dziesięcioleci.

Konferencja była też okazją dla przedstawicieli zarówno polskiego, jak i zagranicznego przemysłu obronnego do zaprezentowania swojej aktualnej oferty dla polskich sił zbrojnych.

Fot. Paweł Zajączkowski, ZTW

XIX Międzynarodowa Konferencja i Wystawa „NT 2024 – Nowoczesne Technologie dla Bezpieczeństwa Państwa” odbyła się pod patronatem honorowym Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Akademii Sztuki Wojennej. Partnerem programowym była Wojskowa Akademia Techniczna, a merytorycznym – Wydział Bezpieczeństwa, logistyki i Zarządzania WAT.

Patronat medialny sprawował Zespół Badań i Analiz Militarnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc