Rosjanie chcą zająć aktywa amerykańskiego banku. W tle miliardy dolarów

Rosyjski bank VTB domaga się zwrotu zamrożonych pieniędzy. Grozi, że jeśli nie zostaną oddane, przejmie aktywa JPMorgan Chase. Amerykanie złożyli pozew.

Bank WTB, znany również jako Bank VTB, to jeden z największych banków rosyjskich, którego głównym akcjonariuszem jest rząd Federacji Rosyjskiej. Z tego powodu w 2022 roku zarówno Unia Europejska, jak i Stany Zjednoczone w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę nałożyły na bank sankcje. Dzięki zawartej w 2008 roku umowie między bankiem VTB a bankiem JPMorgan Chase Amerykanie w łatwy sposób zamrozili Rosjanom 439,46 mln dolarów

Zobacz wideo Agnieszka Legucka: W rosyjskiej władzy geriatria wyziera z każdego kąta

Rosjanie mają niekorzystną umowę i nie chcą jej przestrzegać

Kiedy amerykanie zamrozili 439,46 mln dolarów, Rosjanie chcieli otworzyć w JPMorgan rachunek korespondencyjny w dolarach. Umożliwiało to przetwarzanie transakcji za pośrednictwem amerykańskiego systemu finansowego. Podpisując tę umowę, zgodzili się jednak na warunki prowadzenia takiego rachunki.

Jednym z nich był zapis o tym, że rachunek będzie mógł zostać zamrożony w razie konieczności ze względu na sankcje, a wszelkie kontrowersyjne sytuacje będą rozpatrywane w sądzie Nowego Jorku. W ten sposób w 2022 roku z rachunku korespondencyjnego przelano na specjalne wewnętrzne zablokowane konto wspominane 439,46 mln dolarów. 

W tym roku VTB zgłosiło się jednak po zwrotnych tych pieniędzy - opisuje Agencja Reutera. Wnioski w tej sprawie wysłano w lutym i marcu. Żądania jednak odrzucono, tłumacząc, że byłoby to niezgodne z obowiązującymi przepisami. Dlatego w środę 17 kwietnia 2024 roku VTB rozpoczął "plan B".

Banki spotkają się w sądzie. Zapowiadają się dwie duże sprawy

Przedstawiciele banku złożyli do sądu arbitrażowego w Petersburgu i obwodzie leningradzkim pozew przeciwko dziewięciu strukturom JP Morgan Chatę, w tym rosyjskiej spółce zależnej JP Morgan Bank International. Rosyjski sąd, który działa na polecenia Kremla, prawdopodobnie rozstrzygnie na korzyść banku VTB. Oznaczałoby to zajęcie przez Rosjan aktywów rosyjskiego banku, które szacuje się na około 9,7 mld dol. 

Aby temu zapobiec, Amerykański bank wystąpił do sądu w Nowym Jorku ze skargą. Pozew dotyczy "rażącego naruszenie" umowy. Chodzi przede wszystkim o punkt, który zapewnia, że rozstrzyganiem sporów zajmować się powinien sąd w Nowym Jorku. JP Morgan Chase chciałby, aby sąd wydał nakaz dla VTB zakazujący składania pozwu w rosyjskich sądach. 

Czy uważasz, że sankcje wobec Rosji są za mało egzekwowane?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.