fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaBiznes„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.

O polskich pojazdach opancerzonych Oncilla produkowanych przez polską spółkę Mista ze Stalowej Woli pisaliśmy już dwa lata temu, kiedy pierwszą partię 24 „drapieżnych kotów” odebrała ukraińska armia. Polskie transportery zostały dostarczone w samą porę, bo w marcu 2022 r., kiedy ważyły się losy Ukrainy po rosyjskim ataku. Przez długi czas o polskich pojazdach opancerzonych było cicho. O tym, że ukraińska armia mocno eksploatuje Oncille podczas walk na froncie, świadczyły przede wszystkim zdjęcia ukraińskich żołnierzy, na których wozy bojowe ze Stalowej woli były bohaterami drugiego planu. W marcu 2023 r. podczas przekazania kolejnego transportera (daru firmy Trans Selekt) Zarząd Główny Ministerstwa Obrony Ukrainy wydał znamienny komunikat: „Takich maszyn walczy już 30. Dobrze zaprezentowały się na polu walki, ratowały życie”.

Po roku ciszy na temat losów wozów bojowych Oncilla w mediach ukazały się podziękowania strony ukraińskiej za dostawę kolejnego „drapieżnego kota”(oncilla – to gatunek drapieżnego kota żyjącego w Ameryce Południowej). Służby ukraińskie podziękowały na swojej stronie internetowej polskiej firmie Trans Selekt, która w całości sfinansowała zakup kolejnego pojazdu opancerzonego produkowanego nad Sanem i podarowała go Ukraińcom..

Dobra sława polskich transporterów „skutkowała” dostarczeniem przez polską spółkę znad Sanu kolejnych 70 pojazdów – w marcu tego roku Mista podała komunikat o wyprodukowaniu dla Ukrainy setnego pojazdu. W międzyczasie pojawiły się doniesienia, że Ukraina zamierza zamówić kolejnych 200 pojazdów marki Oncilla.

Produkowane w Polsce transportery okazały się być niezwykle trwałe m.in. ze względu na dobre opancerzenie pojazdu (zgodnym z poziomem 2. standardu STANAG 4569 ), który wytrzymuje ostrzał pociskami 7,62×39 mm. Pod maską Oncilli znajduje się silnik o mocy 190 lub 209 KM. Oncilla jest bogato wyposażona m.in. w systemy łączności i nawigacji satelitarnej, kamerę termowizyjną pozwalającą na prowadzenie działań w trudnych warunkach oświetleniowych, automatyczny system gaśniczy. Uzbrojona jest w karabin maszynowym NSW kal. 12,7 mm (stanowisko strzeleckie) lub opcjonalnie w moduł bezzałogowy.

Oncilla cechuje się wysoką mobilnością i dobrze radzi sobie w każdym terenie, co akcentowali wcześniej ukraińscy żołnierze mający okazję korzystać z tych wozów. Na utwardzonych drogach kierowca może rozpędzić ten transporter do nawet 120 km/h. Spółka Mista, wyciągając wnioski z eksploatacji pojazdu na polu walki, już opracowuje następcę – Oncillę II. Rodzimy transporter był już oferowany polskiemu wojsku oraz Straży Granicznej, ale jak dotąd oferta Misty nie spotkała się z pozytywnym odzewem naszego resortu obrony.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Męczennik, który sam domagał się, by zostać patronem Polski

16 maja w sanktuarium w Strachocinie uroczyście obchodzony jest odpust św. Andrzeja Boboli w rocznicę jego okrutnej śmierci, jaką odniósł z rąk Kozaków w 1657 r. Męczennik jest prawdopodobni jedynym świętym, który... sam domagał się, by zostać patronem Polski.
4 MIN CZYTANIA

Konstytucja 3 Maja nie była pierwszą w Europie? Wzorowała się na konstytucji Rzeczypospoliej Pawłowskiej

4 kwietnia 1791 roku, miesiąc przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, Sejm Rzeczypospolitej uchwalił konstytucję (położonej na Wileńszczyźnie) Rzeczypospolitej Pawłowskiej – miniaturowej chłopskiej republiki założonej przez ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego. Ten wizjoner jako pierwszy w Europie ustanowił prawa znoszące pańszczyznę, nadające wolność osobistą oraz formę samorządu.
5 MIN CZYTANIA

Czy komiksowa Biblia stanie się hitem również w Polsce?

Twórcy komiksowi pracujący dla Marvela i DC Komiks po sukcesie komiksu „JEZUS” postanowili zilustrować całą Biblię. Komiksowa adaptacja Pisma Świętego podbiła serca fanów w USA. Czy okaże się hitem również nad Wisłą?
2 MIN CZYTANIA