Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rozszerzenie śledztwa w sprawie zakupu izraelskich systemów artyleryjskich przez Danię

Duńskie władze próbują ustalić, dlaczego zakup izraelskich systemów artyleryjskich będzie kosztował o 3/5 więcej, niż pierwotnie zakładano, a także dlaczego realizacja kontraktu potrwa dłużej. Fot. Elbit Systems

24 kwietnia Ministerstwo Obrony Królestwa Danii poinformowało o porozumieniu stron w sprawie rozszerzenia dochodzenia dotyczącego nieprawidłowości związanych z zakupem izraelskich systemów artyleryjskich.

Zgodnie z komunikatem duńskiego resortu obrony, zakup systemów artyleryjskich produkcji Elbit Systems ‒ 155 mm armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym ATMOS i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych PULS ‒ nie odbył się w zgodzie z niezbędną w przypadku tego typu przedsięwzięć wiedzą, z czego wynika konieczność przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie w Komisji Finansów, we współpracy z producentem, w ramach tzw. Koła Pojednawczego ds. Obrony. Nieprawidłowości dotyczące umowy i jej realizacji dotyczą harmonogramu i kosztów. Już dziś wiadomo, że dostawa systemów ATMOS i PULS potrwa o około rok dłużej niż zakładano w chwili  podpisywania umowy. Również koszty wzrosną o ok. 144 mln USD. Pierwotnie śledztwo prowadzone przez bezstronnego prawnika miało zakończyć się 1 kwietnia,  jednak poszukiwanie dokumentów okazało się bardziej skomplikowane i czasochłonne, niż sądzono. Obecnie termin zakończenia śledztwa wyznaczono na lipiec br. Dochodzenie prowadzone jest na wniosek duńskiego rządu.

Minister obrony Królestwa Danii Troels Lund Poulsen powiedział, że „Zakup systemów artyleryjskich w oparciu na niepełnej wiedzy stanowi głęboki problem, w związku z czym zaistniała potrzeba ujawnienia, co się wydarzyło, a co nie, ponieważ w styczniu 2023 r. [wówczas podjęto decyzję o wyborze izraelskiej ofert – przyp. autora] nie otrzymano niezbędnych informacji, na podstawie których podejmowana powinna być decyzja o zawarciu umowy”.

W marcu 2023 r. rząd Danii zawarł z Elbit Systems dwie umowy o łącznej wartości 252 mln USD. Pierwsza, warta 119 mln USD, dotyczyła zakupu sprzętu dywizjonu 155 mm armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym ATMOS (prawdopodobnie obejmuje 19 dział). Druga, o wartości 133 mln USD, dotyczyła zakupu dwóch baterii artyleryjskiego systemu rakietowego PULS (12-13 wyrzutni?). Pierwsze systemy dostarczono do Danii w sierpniu ub.r.

Szczególnie zakup ATMOS-ów budził wiele emocji, bowiem Dania pierwotnie wybrała i zamówiła 19 francuskich dział Nexter CAESAr, ale jeszcze w 2022 r. Kopenhaga podjęła decyzję o przekazaniu wszystkich Siłom Zbrojnym Ukrainy i zakupie w ich miejsce innego sprzętu. Ze względu na pośpiech w wyborze i zakupie ATMOS-ów, transakcja ta już przed rokiem wzbudziła wątpliwości części duńskich polityków opozycyjnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc