Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Srebra Funduszu Obrony Narodowej w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Muzeum Narodowe w Szczecinie prezentuje zespół obiektów pochodzących ze zbioru srebra Funduszu Obrony Narodowej.
Muzeum Narodowe w Szczecinie prezentuje zespół obiektów pochodzących ze zbioru srebra Funduszu Obrony Narodowej. Andrzej Szkocki
Muzeum Narodowe w Szczecinie prezentuje zespół obiektów pochodzących ze zbioru srebra Funduszu Obrony Narodowej. Tytuł ekspozycji to „Światło i płomień”.

Fundusz Obrony Narodowej utworzono na mocy dekretu Prezydenta RP z 9 kwietnia 1936 roku w celu pozyskania dodatkowych środków na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia bytu państwa przez hitlerowskie Niemcy. Gromadził on m.in. środki ze składki społecznej, na którą złożyły się dary i zapisy osób prywatnych oraz instytucji społecznych, politycznych, kulturalnych i gospodarczych. Polacy niezwykle ofiarnie zasilili go zarówno w postaci gotówkowej, jak i rzeczowej – nieruchomościami, kosztownościami, a nawet zbożem czy zwierzętami rzeźnymi.

Obecnie w ramach projektu „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce prezentowane są wystawy obiektów z tego zespołu. Część trafiła również do Szczecina.

- Tytuł naszej ekspozycji „Światło i płomień” symboliczne odwołuje się do życia i nadziei. To coś, czego nie należy gasić. Co stanowi wyjątkową wartość - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. - To ponad 18 tysięcy obiektów. Pora, aby stały się one dobrem publicznym. Każdy z eksponatów to indywidualna historia darczyńcy.

Po niemieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku niewykorzystane dary rzeczowe wywieziono za granicę. W ambasadzie polskiej w Bukareszcie podzielono je na część „srebrną” i „złotą”. 61 skrzyń ze srebrem przewieziono z Rumunii do Francji, gdzie przetrwały drugą wojnę światową, najpierw w skarbcu oddziału Banku Francji w Marsylii, a po wojnie przeniesiono je do Tuluzy. „Srebrny” Fundusz Obrony Narodowej Polska odzyskała w 1976 roku.

W latach 1978–1988 zespół pracowników Muzeum Narodowego w Poznaniu zinwentaryzował ponad 18 tysięcy przedmiotów. Otrzymało na własność 1840 obiektów. 23 stycznia 2023 roku Muzeum Narodowemu w Poznaniu przekazano ponad 16 tysięcy pozostałych sreber Funduszu Obrony Narodowej.

Wystawę można oglądać do 30 września 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński