Trwa 1137. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 5 kwietnia 2025 r.
16:40. Prezydent o ataku Rosji na Krzywy Róg: dziwi reakcja ambasady USA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował w sobotę „słabą reakcję” ambasady USA w Kijowie na ataki Rosji na Krzywy Róg, gdzie w piątek zginęło 19 osób, w tym dziewięcioro dzieci. „Bali się nawet wypowiedzieć słowo +rosyjska+” rakieta – oświadczył w sobotę.
„Bardzo ważne jest, aby ten rosyjski atak na ludzi, na miasto (…) nie pozostawał bez reakcji świata” – napisał Zełenski w Telegramie, dziękując za wsparcie, które przekazali po ataku szefowie MSZ niektórych europejskich krajów oraz niektóre placówki dyplomatyczne w Ukrainie.
„Niestety, nieprzyjemnie dziwi reakcja ambasady Ameryki: takie silne państwo, tak silny naród i taka słaba reakcja. Bali się nawet wypowiedzieć słowo +rosyjska+ mówiąc o rakiecie, która zabiła dzieci” – oświadczył prezydent Ukrainy, który pochodzi z Krzywego Rogu.
Ambasadorka Stanów Zjednoczonych w Kijowie Bridget A. Brink napisała w piątek wieczorem na platformie X, że atak na Krzywy Róg wywołał jej przerażenie. Nie wymieniła państwa, które dokonało ataku na to ukraińskie miasto.
„Przeraża to, że dziś wieczorem balistyczna rakieta trafiła w miejsce w pobliżu placu zabaw i restauracji w Krzywym Rogu. Ponad 50 rannych i 16 zabitych, w tym sześcioro dzieci. Oto, dlaczego ta wojna powinna się zakończyć” – oświadczyła Brink.
14:45. Premier: weźmiemy udział w utrzymaniu zawieszenia broni w Ukrainie
Premier Norwegii Jonas Gahr Stoere zadeklarował w sobotnim wywiadzie dla dziennika „VG”, że jego kraj jest gotowy uczestniczyć w zapewnieniu przestrzegania zawieszenia broni w Ukrainie. Zastrzegł, że decyzja o wysłaniu norweskich wojsk jeszcze nie zapadła.
Stoere powiedział, że jego kraj będzie uczestniczyć na każdym etapie w działaniach mających doprowadzić do wstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę. Norweski udział dotyczyć będzie wypracowywania zawieszenia broni, jego przestrzegania przez Kijów i Moskwę oraz prac nad osiągnięciem trwałego pokoju - dodał.
„W ten czy inny sposób przyczynimy się do pokoju w Ukrainie, choć decyzji o tym, czy wyślemy naszych żołnierzy, jeszcze nie podjęliśmy” - powiedział w rozmowie z „VG”.
Norweski premier powiedział, że przed podjęciem decyzji o wysłaniu wojsk oczekuje wspólnego wypracowania zasad, na których opierać się będzie zawieszenie broni. Do rozstrzygnięcia pozostają kwestie takie jak: charakter międzynarodowych sił (które miałyby strzec przestrzegania zawieszenia broni - PAP), zakres ich uprawnień i odpowiedzialności, a także sposób monitorowania przestrzegania rozejmu.
Stoere zwrócił uwagę, że wobec gotowości Ukrainy na bezwarunkowe zawieszenie broni Rosja odpowiada stawianiem kolejnych warunków. W jego opinii amerykańskim negocjatorom należy stale przypominać o konieczności wywierania nacisku na Moskwę w działaniach na rzecz zakończenia walk w Ukrainie.
13:45. Od początku wojny oczyszczono ok. 20 proc. zaminowanych terenów
Od początku pełnowymiarowej wojny w Ukrainie z min oczyszczono obszar o powierzchni ponad 35 km kw., co stanowi ok. 20 proc. zaminowanych terenów w kraju – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany w sobotę przez portal Kyiv Independent.
„Wojna dotknęła ponad 174 tys. km kw. terytorium. Dlatego rząd uznał rozminowywanie humanitarne (mające na celu ochronę ludności cywilnej - PAP) za jeden z priorytetów w odbudowie kraju” – powiedział Szmyhal na posiedzeniu rządu w piątek, w Międzynarodowym Dniu Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom. Ok. 140 tys. kw. terenu jest wciąż potencjalnie niebezpieczne.
Jak podkreślił Szmyhal, szczególnie ważne jest usunięcie min na ponad 1 tys. hektarów gruntów rolnych, kluczowych ze względu na rozpoczynający się okres siewu, a w dłuższej perspektywie - z uwagi na ukraiński eksport produktów rolnych.
Szef rządu zapowiedział, że w przyszłości akcje rozminowywania będą kontynuowane. Obecnie do oczyszczania terenu zaangażowanych jest prawie 5500 osób, 87 operatorów rozminowywania i 260 specjalistycznych pojazdów.
Według ukraińskiego ministerstwa gospodarki prace mające na celu oczyszczenie ziemi z rosyjskich min zajmą ponad dekadę i pochłoną ok. 35 mld dol.
Ukraina jest jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie.
09:46. Już 19 zabitych, w tym dziewięcioro dzieci, po rosyjskich atakach na Krzywy Róg
Co najmniej 19 osób, w tym dziewięcioro dzieci, zginęło w wyniku dwóch piątkowych ataków armii rosyjskiej na miasto Krzywy Róg w środkowej Ukrainie – poinformowały władze obwodu dniepropietrowskiego. Rannych zostało co najmniej 68 osób. Ogłoszono trzydniową żałobę.
Wcześniej władze obwodowe informowały o co najmniej 16 ofiarach śmiertelnych, w tym sześciorgu dzieci, i ponad 50 rannych.
Według użytkowników mediów społecznościowych rosyjski pocisk balistyczny trafił w restaurację w dzielnicy mieszkalnej. Według AFP obok znajdował się plac zabaw. Szef rządowego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji Andrij Kowałenko przekazał, że Rosjanie najprawdopodobniej użyli rakiety Iskander.
Ministerstwo obrony Rosji twierdziło, że celem ataku było miejsce, w którym odbywało się spotkanie ukraińskich żołnierzy z zachodnimi instruktorami. Rząd w Kijowie podkreślił, że jest to dezinformacja.
W piątek późnym wieczorem rosyjska armia zaatakowała ponownie. W wyniku ataku drona zapalił się dom mieszkalny - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na szefa władz obwodowych Serhija Łysaka. Agencja AFP podała, również powołując się na Łysaka, że w nalocie zginęła 56-letnia kobieta, a siedem osób, w tym trzymiesięczne niemowlę, odniosło obrażenia.
Pierwszy piątkowy atak Rosji na rodzinne miasto prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego był jednym z najkrwawszych od początku roku - podkreślił Reuters.
Ukraińskie siły powietrzne poinformowały w sobotę, że minionej nocy zestrzeliły 51 z 92 rosyjskich dronów, a 31 innych dronów przechwycono lub unieszkodliwiono za pomocą środków walki elektronicznej. Uszkodzenia odnotowano w obwodach: kijowskim, żytomierskim, sumskim i dniepropietrowskim.(
07:04. Inspektor Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej: świat nie reaguje na rosyjski terror nuklearny
Świat nie reaguje z odpowiednią siłą na terror nuklearny Rosji; zajmowanie przez jej wojska ukraińskich elektrowni i ataki na inne obiekty jądrowe potęgują ryzyko katastrof – powiedział PAP w Czarnobylu Ołeksandr Hryhorasz, starszy inspektor kontroli Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.
Są to akty terroryzmu nuklearnego. Jest to, moim zdaniem, spowodowane bardzo słabą reakcją społeczności międzynarodowej na akty terroryzmu nuklearnego popełniane przez Federację Rosyjską. Takim aktem była okupacja elektrowni w Czarnobylu w 2022 roku oraz niedawny atak rosyjskiego drona na sarkofag, który osłania uszkodzony w 1986 roku reaktor
— ocenił.
26 kwietnia przypada 39. rocznica katastrofy Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku. Eksplozja czwartego reaktora siłowni doprowadziła do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a nawet na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.
Na początku pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie rosyjskie wojska wkroczyły na teren elektrowni w Czarnobylu i rozpoczęły jej okupację. Trwała ona od 24 lutego do 31 marca 2022 roku. Wokół elektrowni stacjonowało około 500 żołnierzy rosyjskich. Ich obecność doprowadziła do kilkakrotnego wzrostu promieniowania. Wywołał to ciężki sprzęt wojskowy, który poruszał się po najbardziej skażonych miejscach.
Ale Rosjanie igrają z niebezpieczeństwem nuklearnym od 2014 roku, kiedy rozpoczynając okupację ukraińskiego Krymu zajęli Sewastopolski Instytut Badań Jądrowych i obiekty jądrowe, które tam się znajdowały
— przypomniał inspektor Hryhorasz.
Potem przyszła okupacja Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Regularnie ostrzeliwany jest Charkowski Instytut Fizyki i Technologii, na terenie którego znajduje się badawcza instalacja jądrowa „Źródło Neutronów”
— podkreślił.
04:54. Do wielu Ukraińców w Ameryce trafiła „pomyłkowa wiadomość” o cofnięciu ich statusu imigracyjnego
Wielu Ukraińców legalnie przebywających w USA w ramach programu humanitarnego otrzymało w tym tygodniu e-mail z informacją, że ich status imigracyjny został cofnięty. Rzecznik Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) sprostował wczoraj, że wiadomość wysłano przez pomyłkę.
Rzecznik DHS wyjaśnił, że e-mail, w którym informowano Ukraińców, iż mają siedem dni na opuszczenie kraju, został wysłany przez pomyłkę. Jak dodał, program wdrożony po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku nie został zakończony. Nie jest jasne, ile osób otrzymało tę wiadomość.
Jeśli nie opuścisz Stanów Zjednoczonych natychmiast, będziesz podlegać potencjalnym działaniom organów ścigania, które doprowadzą do wydalenia cię ze Stanów Zjednoczonych. DHS kończy twoje zwolnienie warunkowe. Nie próbuj pozostawać w Stanach Zjednoczonych
— stwierdzał czwartkowy e-mail.
Reuters przytacza wypowiedź anonimowej Ukrainki, która „nie mogła normalnie oddychać i kontrolować płaczu” po otrzymaniu tej wiadomości. Jak zaznaczyła, odnowiła swój status imigracyjny w sierpniu ubiegłego roku i powiedziano jej, że jest ważny przez kolejne dwa lata.
To bardzo przerażający e-mail. Wszystkie rodziny, którymi się opiekujemy są w kompletnej panice
— przekonywała cytowana przez agencję Angela Boelens, prezes IA NICE, organizacji non-profit w Iowa, która sponsorowała dziesiątki Ukraińców.
Reuters podał w marcu, że administracja Donalda Trumpa planuje cofnąć tymczasowy status prawny około 240 tys. Ukraińców, którzy uciekli do USA przed zbrojną agresją Rosji.
00:01. Ponowny atak na Krzywy Róg
Administracja wojskowa obwodu dniepropietrowskiego poinformowała, że w piątek wieczorem Rosjanie ponownie zaatakowali z powietrza Krzywy Róg w środkowej części Ukrainy. Wcześniej w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto zginęło co najmniej 16 osób, w tym 6 dzieci, a ponad 50 zostało rannych.
Późnym wieczorem w piątek rosyjska armia ponownie zaatakowała z powietrza Krzywy Róg. W wyniku ataku drona zapalił się dom mieszkalny - poinformował portal „Ukraińska Prawda”, cytując szefa władz wojskowych obwodu dniepropietrowskiego Serhija Łysaka.
Według wcześniejszych doniesień Rosjanie zaatakowali Krzywy Róg pociskiem balistycznym. Rakieta trafiła w restaurację w dzielnicy mieszkalnej. Obok miejsca uderzenia znajdował się plac zabaw.
Tymczasem Agencja Reutera poinformowała, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony, że celem precyzyjnego ataku rakietowego na Krzywy Róg był lokal gastronomiczny, w którym miało odbywać się spotkanie żołnierzy ukraińskich z zachodnimi instruktorami. Według rosyjskich doniesień, zginąć miało 85 żołnierzy i oficerów armii obcych państw. Zniszczonych miało zostać około 20 pojazdów wojskowych.
Piątkowy rosyjski atak na Krzywy Róg potępiła ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink. „Z przerażeniem dowiedzieliśmy się, że pocisk balistyczny spadł dziś wieczorem w pobliżu placu zabaw i restauracji w Krzywym Rogu. Ponad 50 osób zostało rannych, 16 zginęło, w tym 6 dzieci. Dlatego wojna musi się skończyć” - napisała ambasador Brink w mediach społecznościowych.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który złożył kondolencje rodzinom ofiar, zwrócił uwagę, że Rosjanie dokonali ataku na dzielnicę mieszkaniową.
Każdego dnia giną ludzie. Jest tylko jeden powód, dla którego to wszystko trwa: Rosja nie chce zawieszenia broni i my to widzimy. Cały świat to widzi. Każdy pocisk, każdy atak dronów dowodzi, że Rosja chce tylko wojny. I tylko od presji świata na Rosję, od wszystkich wysiłków na rzecz wzmocnienia Ukrainy, naszej obrony powietrznej, naszych sił - tylko od tego zależy, kiedy wojna się zakończy
— napisał w Telegramie ukraiński lider.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/725843-relacja-1137-dzien-wojny-na-ukrainie