Rok 2023. Pracy coraz mniej, a ludzi na bezrobociu coraz więcej

21/01/2024 13:00

Rok 2023 nie był dobry dla lokalnego rynku pracy. Pod względem liczby bezrobotnych był gorszy od 2022, bo było ich więcej. Jednocześnie pokazał, że w zdecydowanie gorszym położeniu znaleźli się lokalni przedsiębiorcy. Do urzędu pracy skierowali zdecydowanie mniej ofert niż w poprzednich latach.

Rok 2023 za nami. Jak wyglądał pod względem lokalnego rynku pracy? Okazuje się, że w wielu płaszczyznach był sporo gorszy od 2022. A ten, pod wieloma względami był dla naszego społeczeństwa „terapią szokową” wywołaną rekordową inflację, a także agresją Rosji na Ukrainę.

Reklama

Zanim przejdziemy do konkretów związanych z podsumowaniem 2023 roku na lokalnym rynku pracy, warto też wspomnieć, że w ostatnim miesiącu minionego roku przybyło bezrobotnych w porównaniu z listopadem. Ten miesiąc zakończył się liczbą 1864 bezrobotnych. Na koniec grudnia było ich już 1948. Z kolei rok 2022 zakończył się liczbą 1908 osób zarejestrowanych w kościerskim „pośredniaku”.

W większości gmin naszego powiatu liczba bezrobotnych w minionym roku się powiększyła. Do tej grupy należy zaliczyć samorządy – miasta Kościerzyny, Starej Kiszewy, Liniewa, Karsina, Dziemian oraz Lipusza. Z kolei w gminie wiejskiej Kościerzyna oraz Nowej Karczmie bezrobotnych nieco ubyło. Niewątpliwie optymistycznym zjawiskiem było to, że mimo turbulencji w gospodarce, w naszym regionie nie doszło do grupowych zwolnień.

Seweryn Jereczek
- Pomimo niskiej dynamiki wzrostu PKB, wysokiej inflacji, wojny w Ukrainie, pandemii Covid-19, podobnie jak w roku 2022, również w 2023 nie zaobserwowaliśmy masowych zwolnień pracowników. Pracodawcy starali się zatrzymać swoich pracowników – informuje Seweryn Jereczek, dyrektor PUP w Kościerzynie.

Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że w roku 2023 liczba rejestrujących się bezrobotnych przekroczyła ponownie 3 tysiące. Tak było również w 2022 roku oraz 2019. W latach 2020-21 wspomniana liczba była poniżej poziomu 3 tysięcy osób.

Na podstawie danych Powiatowego Urzędu Pracy w Kościerzynie można zauważyć, że kondycja lokalnych firm uległa pogorszeniu. Najlepiej świadczy o tym fakt, że kierowali oni mniej ofert pracy do urzędu.

Seweryn Jereczek
- W przeciwieństwie do 2022 roku, w minionych 12 miesiącach zaobserwowaliśmy mniejsze zapotrzebowanie na pracowników wśród lokalnych pracodawców. Świadczy o tym m.in. mniejsza liczba zgłoszonych do PUP wolnych miejsc pracy. W 2023 roku było ich 1765, podczas gdy w 2022 było ich ponad 2300 – dodaje Seweryn Jereczek.

Jednym z powodów pogarszającej się sytuacji właścicieli mikro i małych przedsiębiorstw mogła być dwukrotna podwyżka płacy minimalnej.

Zdaniem niektórych ekonomistów, każda tego rodzaju podwyżka, to w rzeczywistości kolejna okazja do zdobycia wpływów do budżetu państwa, które odbywają się kosztem przedsiębiorców.

Seweryn Jereczek
- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że każda podwyżka oznacza dodatkowe dochody. Jest to główna myśl rządu, który robi to z pełną premedytacją. A płacą za to obywatele, a dokładnie przedsiębiorcy. Gdyby władza rzeczywiście chciała, aby pracownicy zarabiali więcej, to prowadziłaby politykę opartą na schemacie - wynagrodzenie – plus, a podatki – minus. Obecne propozycje to jest polityka, która będzie miała katastrofalne skutki dla wielu branż, między innymi rolniczej, co jest widoczne już teraz. Płaca minimalna, plus stawka godzinowa są już tak wysokie, że wielu producentów zakończy swoją działalność, bo to będzie po prostu nieopłacalne ze względu na zbyt wysokie koszty prowadzenia swojego biznesu – tłumaczył w połowie minionego roku Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha w Warszawie.

Powiatowy Urząd Pracy w Kościerzynie w minionym roku podejmował różne działania, których celem była aktywizacja bezrobotnych. Najwięcej z nich skierowano do odbycia staży zawodowych (287) oraz do wykonania prac interwencyjnych (232). Z kolei 120 bezrobotnych trafiło na różnego rodzaju szkolenia. Dodajmy, że aktywne formy przeciwdziałaniu bezrobociu pochłonęły prawie 7,9 mln zł.

Rok 2023 zakończył się następującą liczbą bezrobotnych w poszczególnych gminach powiatu kościerskiego: miasto Kościerzyna – 646, gmina Kościerzyna – 427, Dziemiany – 131, Karsin – 179, Liniewo – 134, Nowa Karczma – 177, Stara Kiszewa – 156. Dodajmy na koniec, że według wstępnych szacunków stopa bezrobocia dla powiatu kościerskiego wyniosła 7,4 proc.

Czy uważasz, że rok 2024 będzie lepszy dla rynku pracy?

Komentarze opinie

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu: Rok 2023. Pracy coraz mniej, a ludzi na bezrobociu coraz więcej. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku "zgłoś".

  • PeRe 2024-01-26 15:11:40

    A może (ale tylko może) zorganizować kursy pozwalające zarejestrowanym bezrobotnym na zmianę/podwyższenie kwalifikacji? Tak tylko pytam...

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama