Facebook przeprasza za oznaczanie postów Muzeum Auschwitz jako naruszających standardy społeczności

oen.pl 1 tydzień temu


Właściciel Facebooka, Meta, przeprosił Muzeum Auschwitz za oznaczenie niektórych postów upamiętniających ofiary niemiecko-nazistowskiego obozu jako naruszających standardy społeczności platformy. Stwierdzono, iż doszło do domniemanych naruszeń, w tym „znęcania się i molestowania” oraz „nagabywania o charakterze seksualnym”.

W dzisiejszym oświadczeniu dla agencji informacyjnej IAR Meta stwierdziła, iż ​​posty zostały oznaczone przypadkowo i bez żadnego wpływu na ich wygląd na platformie. Muzeum twierdzi jednak, iż co najmniej jeden z postów został „usunięty bez możliwości odwołania”.

Wydarzenie to wywołało także interwencję polskiego rządu, który minister cyfryzacji nazwał to „skandalem” i zażądał wyjaśnień od Meta. Muzeum Auschwitz jest polską instytucją państwową.

„Algorytmiczne usuwanie historii przez Facebooka”

Pragniemy wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie niedawną akcją @Facebook jednocześnie zaznaczając 21 wpisów opublikowanych przez Miejsce Pamięci Auschwitz.

Posty będące hołdem dla poszczególnych ofiar Auschwitz zostały… pic.twitter.com/FG2qSZMsGX

— Pomnik Auschwitz (@AuschwitzMuseum) 12 kwietnia 2024 r

Muzeum Auschwitz po raz pierwszy poinformowało o sytuacji 12 kwietnia w poście na portalu X (dawniej Twitterze), w którym muzeum wyraziło zaniepokojenie faktem, iż Facebook oznaczył 21 swoich ostatnich postów jako naruszające standardy społeczne.

Według muzeum posty zawierały zdjęcia i historie niektórych ofiar obozu, który został założony w okupowanej Polsce przez nazistowskie Niemcy w 1940 roku.

Muzeum udostępniło zrzuty ekranu niektórych postów, o których mowa, a także powiadomienia informujące, iż zostały one oznaczone przez system moderacji treści platformy za rzekome naruszenia, w tym „nagość i aktywność seksualna”, „mowa nienawiści” oraz „przemoc i podżeganie”.

Polska skrajnie prawicowa partia @KONFEDERACJA_ został zablokowany na Facebooku za „wielokrotne naruszenia” zasad przeciwdziałających dezinformacji i mowie nienawiści w sprawie Covida.@Metadecyzję skrytykowało dwóch urzędników polskiego rządu, którzy nazwali ją zagrożeniem dla wolności słowa

— Notatki z Polski (@notesfrompoland) 5 stycznia 2022 r

Według powiadomień spowodowało to przesunięcie oznaczonych postów niżej w aktualnościach Facebooka, przez co były mniej widoczne dla użytkowników.

Muzeum zauważyło jednak, iż „na przedmiotowych stanowiskach nie ma nic poza pełną szacunku pamięcią i dokumentacją historyczną”. Nazwał działania Facebooka „obraźliwymi wobec pamięci ofiar Auschwitz” i „bolesnymi dla ocalałych, potomków i wszystkich, którzy zaangażowali się w zachowanie prawdy historycznej”.

Dodał, iż pomimo „natychmiastowego odwołania i prośby o ponowne rozpatrzenie, tylko część oznaczonych postów została przywrócona”. Tymczasem jeden post z 6 kwietnia upamiętniający żydowskie dzieci z sierocińca w Izieu został „usunięty bez możliwości odwołania”.

The @Muzeum Auschwitz potępił wykorzystywanie Holokaustu do celów politycznych po tym, jak partia rządząca w Polsce wspomniała o byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady w nagraniu wideo, w którym krytykowała nadchodzący antyrządowy marsz opozycji

— Notatki z Polski (@notesfrompoland) 31 maja 2023 r

Muzeum zażądało od Meta „natychmiastowego i dokładnego zbadania tej sprawy wraz z przejrzystymi wyjaśnieniami”.

Minister cyfryzacji Polski Krzysztof Gawkowski również uznał ten incydent za „skandal i ilustrację problemów z automatyczną moderacją treści”. Zapowiedział, iż jego ministerstwo zwróci się do Meta o dalsze wyjaśnienia.

Gawkowski dodał, iż takie incydenty są „jednym z powodów, dla których tak ciężko pracujemy nad wdrożeniem europejskiego DSA [Digital Services Act] law”, którego celem jest lepsze uregulowanie platform mediów społecznościowych w celu ochrony praw użytkowników.

Ukrywanie postów upamiętniających ofiary @MuzeumAuschwitz do skandalu i ilustracji problemów z moderacją treści.

Trzeba domagać się od @Meta informacje o powodach tej sytuacji. Moderatorzy powinni być więcej, a ci, którzy pracują na polskim rynku, powinni nie znać…

— Krzysztof Gawkowski (@KGawkowski) 13 kwietnia 2024 r

W oświadczeniu dla agencji IAR Meta stwierdziła, iż ​​Facebook „przez pomyłkę wysłał do Muzeum Auschwitz powiadomienia, iż ​​kilka opublikowanych przez muzeum postów będzie wyświetlanych niżej w aktualnościach”.

„W rzeczywistości ta treść nie narusza naszych zasad i nigdy nie została przeniesiona niżej w kanale wiadomości” – dodał. „Szczerze przepraszamy za ten błąd”.

Firma nie podała informacji, czy incydent był efektem błędów zautomatyzowanego systemu, czy też winy ludzkich moderatorów odpowiedzialnych za monitorowanie treści na Facebooku.

Ocenzurowane wpisy Muzeum Auschwitz. Metaprzeprasza.

— Wyborcza.pl Kraków (@Wyborcza_Krakow) 17 kwietnia 2024 r


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, która utrzymuje się z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy zrobić tego, co robimy.

Źródło głównego zdjęcia: Lāsma Artmane/Unsplash

Agata Pyka jest zastępcą redaktora w Notes from Poland. Jest dziennikarką i studentką komunikacji politycznej na Uniwersytecie w Amsterdamie. Specjalizuje się w polityce polskiej i europejskiej oraz dziennikarstwie śledczym. Pisała wcześniej dla Euractiv i The European Correspondent.




Źródło

Idź do oryginalnego materiału