Już za kilka dni, 26-27.11.2024 w Łodzi odbędzie się inspirowany twórczością Stanisława Lema Festiwal Bomba Megabitowa, który powstał, by łączenie technologii, kultury i nauki. W tym roku tematem przewodnim są rozmowy o kondycji i przyszłości człowieczeństwa, jego kondycji i przyszłości, a wśród grona wybitnych naukowców, specjalistów i twórców znajdziecie Rafała Modrzewskiego, założyciela ICEEYE, dr Krzysztofa Gawkowskiego, Ministra Cyfryzacji, prof. Aleksandrę Przegalińską, ekspertkę ds. AI, dr Macieja Kaweckiego, prezesa Instytutu Lema czy Dariusza Piotrowskiego, dyrektora zarządzającego Dell Technologies Polska.
Lista prelegentów obejmuje kilkadziesiąt wybitnych postaci świata nauki i technologii. Jako Uzdalnieni przygotowaliśmy subiektywny przegląd wydarzeń, których nie można przegapić.
1. Tworzę największą na Ziemi komercyjną konstelację mikrosatelitów”
Zdecydowany highlight festiwalu, czyli rozmowa Dariusza Piotrowskiego, Dyrektora Zarządzającego Dell Technologies Polska z Rafałem Modrzewskim, założycielem firmy ICEYE, światowego lidera w dziedzinie radarowych mikrosatelitów na temat sektora kosmicznego oraz pozycji Polski w tym sektorze.
ICEYE powstał w 2015 roku i dokonał przełomu w obserwacji Ziemi z kosmosu, budując pierwszego na świecie satelitę SAR o wadze do 100 kg. w tej chwili jako lider może budować choćby 16 takich satelitów każdego roku, dzięki czemu umożliwia instytucjom państwowym i prywatnym firmom podejmowanie decyzji na podstawie aktualnych zdjęć satelitarnych. ICEYE dostarcza dane dla klientów z sektora obronnego, finansowego, morskiego, rolniczego czy zarządzania kryzysowego.
Podczas tej niewątpliwie pasjonującej rozmowy Dariusza Piotrowskiego z Rafałem Modrzewskim dowiesz się, jak satelity ICEYE pomagają w walce z katastrofami naturalnymi, jak np. powódź w Polsce. A także w jaki sposób zastosowanie danych kosmicznych może wpływać na wyniki działań wojskowych, w tym na wojnę w Ukrainie. R. Modrzewski i D. Piotrowski podejmą też próbę odpowiedzenia na pytanie jakie najważniejsze kompetencje potrzebne będą by rozwijać branżę kosmiczną w Polsce oraz czy nasz kraj ma szansę zdobyć w niej pozycję lidera.
2. Świat nam ucieka? W czym Polska może być liderem
Kolejnym ważnym punktem w agendzie jest debata z udziałem dr T. Banysia, dr P. Barczyńskiego, dr P. Prociówa i M. Wyrębkowskiego. Eksperci omówią zasoby Polski, które mogą wzmacniać jej pozycję na arenie międzynarodowej.
Czy Polska może stać się marką samą w sobie, czy to raczej nazwiska naukowców są rozpoznawalne na świecie? Co musi się stać, by w świecie, który każdego dnia rzuca nowe wyzwania Polska, nasze rodzime firmy, ale także naukowcy i badacze mieli zapewnione odpowiednie warunki by nadążać za zmianami. jeżeli chcesz poznać diagnozę stanu naszego kraju i wyzwania, jakie przed nim stoją, nie przegap tej debaty.
3.Twórczość w dobie transformacji technologicznej: Rola humanistów i artystów w przyszłości
Podczas rozmowy dr Tomasza Ciesielskiego z dr Inez Okulską zostaną poruszone problemy związane z wyzwaniami jakie stają przed ludźmi sztuki w erze technologii. Sami badacze definiują tę rozmowę następująco:
W obliczu dynamicznego rozwoju technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji, rola humanistów i artystów nabiera nowego znaczenia. Panel ten ma na celu zbadanie, jak twórczość artystyczna i humanistyczna mogą współistnieć z technologią, wpływając na przyszłość społeczeństwa.
Wątek niesłychanie istotny, głównie też dlatego, iż w czasach koncentracji na najnowszych zdobyczach technologicznych, wydaje się spychany na drugi plan aspekt wpływu technologii na ludzi sztuki i humanistów. Dr Inez Okulska, kierowniczka Zakładu Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu w NASK, połączy perspektywy humanistyczne i technologiczne, prezentując unikalne spojrzenie na przyszłość twórczości artystycznej w cyfrowej erze.
Festiwal Lema obfituje w spotkania i wydarzenia, podczas których stawiane będą pytania o to jak odnaleźć ludzką tożsamość w cyfrowej erze a także jaka przyszłość czeka naukę i kulturę. Wydarzenie, w którym z całą pewnością warto uczestniczyć.
Patronatem wydarzenia jest Ministerstwo Cyfryzacji i Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, a Partnerem Merytorycznym Dell Technologies i Intel.
Bilety dostępne są na stronie festiwalu.