Finlandia: Ostatnie na Zachodzie Muzeum Lenina zostanie zamknięte

euractiv.pl 3 tygodni temu

Działająca od niemal 80 lat placówka ustąpi miejsca nowemu muzeum, które zaprezentuje historię burzliwego sąsiedztwa Finlandii i Rosji.

Muzeum Lenina otwarto w Tampere w południowo-zachodniej Finlandii otwarte zostało w 1946 r. Powstało w ramach utrzymywania dobrych stosunków fińsko-radzieckich. Finlandia bowiem przez długi czas pozostawała w zawieszeniu między blokiem wschodnim a zachodnim.

Tampere jest także miejscem szczególnym, bo to w tym mieście – będącym wówczas częścią Imperium Rosyjskiego – po raz pierwszy mieli się w 1905 r. spotkać Lenin i Stalin, którzy potem stali się centralnymi postaciami radzieckiego komunizmu.

Ale zanim Muzeum Lenina w Tampere zdąży skończyć 80 lat, zniknie z mapy w Finlandii. Ostatnia na Zachodzie placówka muzealna poświęcona radzieckiemu politykowi zostanie bowiem zamknięta w listopadzie bieżącego roku.

Wcześniej takie muzea zamknęły już kraje dawnego bloku wschodniego, które – tak jak Polska – związały się z zachodnimi strukturami, np. Unią Europejską czy NATO.

Przez lata fińskie muzeum było odwiedzane przez radzieckich oficjeli wizytujących Finlandię, ale ostatnio zjawiali się tam tylko, i to coraz rzadziej, zachodni turyści. Ostatecznie postanowiono o zamknięciu placówki, co jest kolejnym symbolem definitywnego zerwania przez Helsinki z oglądaniem się na Rosję.

W lutym 2025 r. w miejsce Muzeum Lenina otwarte zostanie Muzeum Stosunków Wschodnich, które będzie opisywać relacje fińsko-rosyjskie od rewolucji z 1905 r. aż po ubiegłoroczne wstąpienie Finlandii do NATO.

– Historia nie skończyła się wraz z upadkiem ZSRR, a my nie chcemy pozostać więźniem przeszłości – powiedział dyrektor Muzeum Lenina Kalle Kallio, który odpowiadać będzie za przekształcenie placówki, która po upadku ZSRR mówiła też o radzieckich zbrodniach.

Idź do oryginalnego materiału