Formowanie 1 Dywizji Piechoty Legionów nabiera tempa. W jej tworzenie zaangażowany będzie przasnyski ORel?

infoprzasnysz.com 3 godzin temu

Minęło już niemal półtora roku od kiedy pojawiły się informacje o formowaniu 1 Dywizji Piechoty Legionów. Po zmianie władzy w kraju proces jest kontynuowany i wszystko wskazuje na to, iż odbywa się dość szybkim tempie. Pojawiają się także informacje, iż w procesie jej formowania uczestniczyć ma 2. Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu.

Decyzja o powołaniu pełnomocnika MON ds. sformowania nowego – piątego związku taktycznego Wojska Polskiego – 1. Dywizji Piechoty Legionów zapadła we wrześniu 2022 roku. Podjął ją ówczesny Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Koncepcja okazał się słuszna i jest kontynuowana także po zmianie władz w Polsce.

Dywizja zasięgiem obejmie teren między 16. Dywizją Zmechanizowaną, która operuje przede wszystkim w województwie warmińsko-mazurskim, a 18. Dywizją Zmechanizowaną operującą głównie w województwie mazowieckim i lubelskim. Dywizja główny wysiłek koncentruje na Podlasiu, ale zasięgiem obejmuje także Północne Mazowsze (Ostrołęka, Ciechanów), oraz część województwa warmińsko-mazurskiego (Wielbark).

Obecnie zostało oddanych do użytku pięć tymczasowych obozowisk kontenerowych przeznaczanych do funkcjonowania pododdziałów zmotoryzowanych, czołgów oraz pododdziału rozpoznawczego w lokalizacji Kolno, Wojewodzin, Czartajew, Białystok oraz Czerwony Bór.

– Ponadto rozpoczęliśmy budowę kolejnych czterech z terminem oddania w 2025 r., w których stacjonować będą pododdziały łączności, artylerii, zmechanizowane i przeciwlotnicze w lokalizacji Wielbark, Ciechanów, Czarna Białostocka i Ostrołęka. Wyłoniony został również wykonawca na budowę docelowej infrastruktury stałej dla batalionu łączności oraz zamykane są prace projektowe związane z generalnym remontem budynków wyłączonych wcześniej z użytku z przeznaczeniem dla dowództwa i sztabu dywizji oraz dowództwa batalionu łączności. Obie inwestycje będą realizowane w Ciechanowie. realizowane są również prace projektowe na budowę pierwszego etapu infrastruktury stałej w lokalizacji Grajewo i Czerwony Bór z przeznaczeniem dla pododdziałów 2 Brygady Zmotoryzowanej Legionów oraz 2 Brygady Pancernej Legionów – informuje MON.

Jak wiemy już, Ministerstwo Obrony Narodowej swoimi planami objęło dawny teren wojskowy w Ślubowie (gmina Krzynowłoga Mała) gdzie utworzono już strefę zamkniętą. W ostatnim czasie pojawiła się informacja, iż w tworzeniu jednostki w Wielbarku będzie uczestniczyła czynnie przasnyska jednostka. – Od stycznia jednostka wojskowa w Przasnyszu zaczyna tworzyć jednostkę dla I Dywizji Piechoty Legionów, która będzie stacjonować w Wielbarku – stwierdził w czasie sesji płk. Bogusław Postek, dowódca 2. Ośrodka Radioelektronicznego.

Zapytaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej o szczegóły. Te jednak są informacją niejawną.

– Formowanie 1 Dywizji Piechoty (1DPLeg) przebiega zgodnie z zatwierdzoną koncepcją, która jest dokumentem niejawnym. Należy podkreślić, iż wybór lokalizacji pod infrastrukturę wojskową/poligonową zawsze jest poprzedzony różnorodnymi analizami, zarówno aspektów operacyjnych, tj. skutecznego odstraszania i szybkiej tzw. projekcji sił w przypadku zagrożenia), jak i społeczno-demograficznych – przekazuje biuro prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej.

– To piąty związek taktyczny w Wojsku Polskim, zorganizowany podobnie, jak 18. DZ i 16. DZ, w systemie czwórkowym (4 brygady w składzie 4 batalionów każda). Poszczególne pododdziały 1. DPLeg zostaną umiejscowione m.in. w miejscowościach Białystok, Grajewo, Czerwony Bór, Kolno, Czartajew, Wojewodzin, Czarna Białostocka.

– Dokumenty koncepcyjne zakładają utworzenie na terenie kompleksu wojskowego w Ślubowie elementu struktury nowo formowanej 1 DPLeg. oraz Dywizyjnego Ośrodka Szkolenia. Pod koniec ubiegłego roku został opracowany i zatwierdzony szczegółowy Plan Zabudowy Terenu w m. Ślubowo. Szczegóły dotyczące planowanej infrastruktury wojskowej oraz tworzonych struktur stanowią informację niejawną – dodaje MON.

ren

Idź do oryginalnego materiału