Pionki 12 raz dołączyły do grona miast organizujących Bieg Tropem Wilczym, który jest formą uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W pionkowskim biegu wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Bieg Tropem Wilczym odbył się po raz 12 (w Pionkach po raz 10). Organizatorem tegorocznej edycji biegu w naszym mieście było Miasto Pionki i Pionkowski Ośrodek Rekreacji i Sportu, a współorganizatorami Stowarzyszenie Motocyklowe Pionki, Stowarzyszenie Rowerowe, IPN i ZHR.
3 marca 2024 roku Pionki pobiegły historycznymi trasami. Bieg główny odbył się na dystansie 1963 metrów (dystans upamiętniający rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek.). Udział w wydarzeniu wzięli także motocykliści ze Stowarzyszenia Motocyklowe Pionki, którzy jak co roku oddali cześć Żołnierzom Wyklętym oraz razem z OSP Pionki i lokalną policją dbali o adekwatną organizację trasy podczas biegu.
Start i meta biegu usytuowane były tradycyjnie obok Miejskiej Hali Sportowej w Pionkach przy ulicy Sosnowej 3. W miejscu tym usytuowane było także biuro zawodów, które ruszyło już o godzinie 10.30. Kilka przed startem wiceburmistrz Pionek Kamila Kaczorowska powitała wszystkich uczestników biegu.
– Kochani, dziś jest bardzo istotny dzień, który pokazuje, ze tradycja, historia jest bardzo ważna w naszych sercach. Nie zapominając o tradycji musimy, pamiętać również o teraźniejszości i przyszłości. Bądźmy dla siebie życzliwi, dbajmy o siebie i życzę wam na ten bieg dużo pomyślności i dziękuję, iż tak licznie przybyliście. – mówiła wiceburmistrz Kamila Kaczorowska
– Moi drodzy, ostatnie miesiące czy lata w naszej ojczyźnie pokazują ogrom podziałów, pokazują, iż duch patriotyzmu młodych mocno spada, chociaż nie we wszystkich. Pokazują też osłabienie naszych rodzin, pokazują, iż ludzie zaczynają żyć bez Boga, nie licząc się z kodeksem moralnym, chcą być egoistami. Z drżeniem dzisiaj, proszę was byście spotykając się w takich miejscach jak to i czyniąc wiele dobra, pokazując także sobą, swoją postawą, swoim zaangażowaniem, swoim potem i wyrzeczeniem, iż dla was Polska jest ważna, byście również po powrocie do swojego domu budowali jedność i wspólnotę w tymże narodzie. To jest nasze zadanie – zwrócił się z apelem proboszcz parafii św. Barbary ks. Ryszard Kowalski
Punktualnie o godz.12.00 wystartował bieg na dystansie 1963 metrów. W tym roku udział wziął również burmistrz Pionek Robert Kowalczyk
– Kochani udało mi się przebiec 1963 metrów i choćby chyba tropu nie zgubiłem, bo przybiegłem w choćby dobrym czasie. Dziękuję mojemu organizmowi za to, iż wytrzymał ta trasę i choćby chyba w środku stawki udało mi się zając jakieś miejsce. Gratuluję wszystkim, którzy udział w dzisiejszym biegu i dziękuję za, iż wspólnie mogliśmy w tą ładną słoneczną niedzielę przebyć. – powiedział tuż po biegu burmistrz Robert Kowalczyk
Poza biegiem głównym mieszkańcy naszego miasta i przybyli goście mieli okazję współzawodniczyć na dystansie 6 kilometrów. Pierwsze sześć osób w kategorii kobiet oraz mężczyzn zostało nagrodzonych pamiątkowymi medalami oraz nagrodami książkowymi.
Historia biegu:
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
Po zakończeniu biegu nagrodzono najszybszych, zachowując podział na dwa biegi oraz płeć. Dekoracji zwycięzców dokonał dyrektor radny Włodzimierz Szałabaj oraz Katarzyna Jasińska z POSiR.
Bieg główny 1963 m
Mężczyźni:
- Bartosz Łodygowski 2. Grzegorz Kowalczyk 3. Michał Chmielewski
Kobiety:
- Amelia Furga 2. Iwona Maj 3. Martyna Kowalczyk
Wyniki biegu dodatkowego:
Kobiety:
- Amelia Furga 2. Iwona Maj 3. Martyna Kowalczyk
Mężczyźni:
- Bartosz Łodygowski 2. Grzegorz Kowalczyk 3. Michał Chmielewski