Gen. Bogusław Pacek wskazał słaby punkt Ukrainy. „Nie będzie kogo ratować”

news.5v.pl 3 tygodni temu

— Nie można mówić, iż wyśle się 100 rakiet i wysłać połowę. Jak się nie daje tyle, ile się obiecało, to sojusznik może się załamać i tak żadnej wojny się nie wygra. Więc apeluję: nie czekajmy, bo teraz woda jest blisko ust, ale jak będzie powyżej nosa, to już nie będzie kogo ratować stwierdził na antenie TOK FM generał Bogusław Pacek.

Były szef Żandarmerii Wojskowej dodał, iż Rosjanie teraz napierają i przeważają na froncie, ponieważ Kreml wie o luce czasowej, która jest zdecydowanie słabym punktem Kijowa. — Ukraińcy zakładają, iż pierwsze świeże dostawy broni dotrą dopiero w połowie czerwca. W efekcie armia Władimira Putina napiera bardzo intensywnie, aby zdobyć kontrolę nad możliwie rozległym obszarem Ukrainy jeszcze przed przybyciem zachodniego uzbrojenia — podkreślił w rozmowie z TOK FM.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

61 mld dolarów amerykańskiej pomocy

24 kwietnia prezydent Joe Biden podpisał ustawę o pomocy Ukrainie. W ramach pakietu Kijów otrzyma ponad 61 mld dolarów. Z pieniędzy tych zostanie sfinansowany m.in. zakup sprzętu dla Ukrainy, a 11,3 mld dolarów zostanie przeznaczone na utrzymanie amerykańskiej armii w regionie.

Oprócz tego ustawa zawiera niemal 9,5 mld dol. wsparcia finansowego i gospodarczego dla ukraińskiego budżetu w formie umarzalnej pożyczki. Okazuje się jednak, iż przeciwko amerykańskiej pomocy wobec Kijowa jest część samych Ukraińców.

Generał Bogusław Pacek był szefem Żandarmerii Wojskowej

Gen. Bogusław Pacek (ur. 1954) to polski wojskowy i wykładowca akademicki. Swoją zawodową służbę rozpoczął w oddziale Wewnętrznej Służby Wojskowej (odpowiednik kontrwywiadu i żandarmerii wojskowej) w Gdańsku. W 1990 r. obronił doktorat na nieistniejącej już Wojskowej Akademii Politycznej, a rok później został Komendantem Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Gdańsku.

PAP/Paweł Kula / PAP

Szef MON Jerzy Szmajdziński i gen. Bogusław Pacek

1 sierpnia 2003 r. objął obowiązki Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej. W stan spoczynku przeszedł w 2016 r. w tej chwili jest dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego.

Idź do oryginalnego materiału