Marynarka Wojenna przeprowadziła operację neutralizacji niemal pół tony materiałów wybuchowych odnalezionych na dnie Zatoki Gdańskiej. Dzięki precyzyjnym działaniom Grupy Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców, udało się usunąć zagrożenie w rejonie planowanej budowy terminalu LNG.
Znalezisko: setki kilogramów niewybuchów
W Zatoce Gdańskiej, w miejscu przygotowywanej inwestycji terminalu przeładunkowego LNG, odkryto pozostałości artyleryjskie z czasów II wojny światowej. Były to pociski artyleryjskie kalibru 210 mm, których łączna liczba wynosiła 32 sztuki. Podczas pierwszego etapu akcji Grupa Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców zneutralizowała 24 z tych pocisków, ważących blisko 500 kg. Operacja wymagała precyzyjnego transportu materiałów wybuchowych w głąb Zatoki Gdańskiej, gdzie w doraźnie wyznaczonym miejscu bezpiecznie je zniszczono.
Przed rozpoczęciem prac bezpieczeństwa na lądzie i wodzie zapewniały jednostki pływające Urzędu Morskiego i Straży Granicznej. Z kolei teren przybrzeżny, w tym popularne plaże w Gdańsku, zabezpieczali funkcjonariusze policji i służby mundurowe.
Ograniczenia na wodach Zatoki Gdańskiej
Działania Marynarki Wojennej wymagały zabezpieczenia terenu oraz wprowadzenia czasowych ograniczeń na wodach Zatoki Gdańskiej. Na lądzie wprowadzono zakaz przebywania w wodzie na odcinku od plaży Stogi po Sobieszewo. Zakaz ten obejmował także gdańskie plaże, a w obszarze działań stworzono specjalne strefy bezpieczeństwa. W ramach przygotowań do neutralizacji niewybuchów mieszkańcy Trójmiasta otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) informujące o zagrożeniu.
Czytaj więcej: Tragiczny finał poszukiwań nurka z wraku ORP Ślązak
Zobacz ruch statków w portach nad Zatoką Gdańską
- W Gdyni
- W porcie zewnętrznym w Gdańsku
- W porcie wewnętrznym w Gdańsku
Sprawdź aktualny ruch statków i bądź na bieżąco z wydarzeniami na wodach Zatoki Gdańskiej!
Ścisła kooperacja służb przy neutralizacji niewybuchów
Operacja przebiegła we współpracy wielu służb, w tym Urzędu Morskiego w Gdyni, Sztabu Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz władz Miasta Gdańsk. W akcję zaangażowano nie tylko Marynarkę Wojenną, ale także inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na lądzie i morzu, aby skutecznie usunąć zagrożenie i zapewnić bezpieczne środowisko dla mieszkańców oraz pracujących w rejonie budowy terminalu LNG.
Marynarka Wojenna jest w pełnej gotowości do dalszych działań. Pozostałe niewybuchy z Zatoki Gdańskiej zostaną zneutralizowane w innym terminie, z zachowaniem podobnych procedur bezpieczeństwa i współpracy z lokalnymi instytucjami.
mn