Gość specjalny MSPO – Ukraina

polska-zbrojna.pl 2 tygodni temu

Od celowników i lornetek, przez systemy łączności, różnego typu pociski i rakiety, po opancerzone pojazdy i lądowe roboty. Firmy z Ukrainy prezentują na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego różnorodną gamę sprzętu i uzbrojenia. W tym roku Ukraina jest bowiem gościem specjalnym kieleckich targów. Z „wystawy narodowej państwa wiodącego” organizatorzy zrezygnowali.

Od 20 lat organizatorzy Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zapraszają jeden kraj do roli „państwa wiodącego”, którego przywilejem jest wystawa narodowa. To ekspozycja, na której firmy z danego państwa mogą prezentować swój sprzęt i broń.

Dotychczas na kieleckich targach zbrojeniowych zaprezentowały się w ten sposób m.in. Niemcy, Francja, Izrael, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Turcja czy Korea Południowa. W tym roku z przyczyn organizacyjnych takiej wystawy nie przygotowano. – Kraj wiodący wskazuje Rada Programowa MSPO, którą kieruje wiceminister obrony narodowej. Ostateczną decyzję podejmuje oczywiście szef MON-u. Nowy rząd, a co za tym idzie także Ministerstwo Obrony Narodowej, tak naprawdę zaczęło działać od stycznia. Pierwsze posiedzenie Rady Programowej było w marcu. Wówczas padła propozycja, aby to była Australia. Nieoficjalne zaproszenie do strony australijskiej zostało wysłane, bo wyrażali duże zainteresowanie. Natomiast ze względu na krótki termin i odległość pomiędzy naszymi krajami, Australijczycy po prostu nie zdążyliby z przygotowaniem wystąpienia narodowego – wyjaśnia Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, organizatora MSPO.

REKLAMA

Organizatorzy Salonu, w porozumieniu z resortem obrony, postanowili więc sięgnąć po inną formułę wyróżnienia jednego z państw i jako „gościa specjalnego” targów zaproszono Ukrainę. Na udział w kieleckich targach zdecydowało się 11 ukraińskich firm, które promują bardzo szeroką gamę sprzętu i uzbrojenia: od celowników i lornetek, poprzez systemy łączności, różnego typu pociski i rakiety, aż po opancerzone pojazdy i lądowe roboty.

Zdecydowanie najwięcej w ofercie firm zza naszej wschodniej granicy jest bezzałogowych statków powietrznych: amunicja krążąca, systemy rozpoznawcze, maszyny uderzeniowe. Rozwiązania ukraińskie budzą bardzo duże zainteresowanie zwiedzających targi, a ich niewątpliwym atutem jest „combat proven”, czyli to, iż adekwatnie wszystkie zostały już sprawdzone w działaniach bojowych na wojnie z Rosją.

Organizatorzy targów zadbali o to, aby ukraińskie firmy miały możliwość zaprezentowania się nie tylko poprzez eksponowane produkty. Drugiego dnia targów odbyło się przygotowane przez ukraiński rząd „Ukraińsko-polskie forum przemysłu obronnego”. Dodatkowo przez cały dzień trwały spotkania bilateralne polskich i ukraińskich przedsiębiorstw (jeszcze przed rozpoczęciem targów chęć wzięcia w nich udziału wyraziło prawie sto firm).

Krzysztof Wilewski
Idź do oryginalnego materiału