Gospodarka na wojnie

franchising.pl 2 miesięcy temu

Czy Rosja odczuwa sankcje gospodarcze, jakie plany ekspansji ekonomicznej mają Chiny i jak to wpływa na polskie firmy – na takie pytania szukają odpowiedzi Mateusz Lech i Paweł Jeżowski z kanału Kremlinka Show.

<iframe allowfullscreen="" frameborder="0" height="355" src="//www.youtube.com/embed/4nkANpj8_ZU?rel=0" width="630"></iframe>

Wszyscy zastanawiają się nad tym, czy sankcje nałożone przez świat na Rosję po wybuchu wojny w Ukrainie przynoszą realne efekty. Według twórców kanału Kremlinka Show, zdecydowanie tak. Analizowali tę sytuację podczas swojego wykładu na wiosennych Targach Franczyza (wszelkie dane, cytowane w tym tekście, są aktualne na datę targów, czyli marzec 2024 – przyp.red.)

– o ile chodzi o gaz rurociągowy, Rosja swego czasu była mocarstwem, można powiedzieć. I głównym odbiorcą gazu rurociągowego była Europa (…) W tym momencie Rosja wysyła do Europy około 0,1 tego, co wysyłała przed wojną – mówią Mateusz Lech i Paweł Jeżowski. – o ile chodzi o węgiel, sytuacja jest bardzo prosta. To jest pięta achillesowa Rosjan. Europa jest zamknięta, Azja kupuje z bardzo dużymi upustami. Wszystkie spółki węglowe rosyjskie jadą na olbrzymich stratach.

Chiński smok w akcji

Drugi wątek to sprawa Chin – czyli w jaki sposób chiński smok chce wykorzystać gospodarczo wojnę w Ukrainie. I jaki to ma wpływ na rynek europejski, w tym polski.

– Chiny muszą w tym roku postawić na eksport, żeby rozhulać swoją gospodarkę. Aby to zrobić, ich produkty muszą być bardzo konkurencyjne – twierdzą twórcy Kremlinka Show. – Najlepszym rynkiem są Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Więc o ile ktoś w tym momencie prowadzi biznes z Chinami, to może się liczyć z ciekawymi ofertami. (…) Jest to też oczywiście zagrożenie. Bo o ile produkujecie, no to musicie się liczyć z tym, iż pojawi się jakiś analog chiński, który może być tańszy, może być lepszy, może być gorszy, no ale musicie jak gdyby brać to pod uwagę, iż Chiny będą mocno stawiały na eksport.

Z wykładu Mateusza Lecha i Pawła Jeżowskiego dowiecie się też:

  • Jak wygląda rosyjski import do państw europy czy Azji?
  • W jaki sposób obchodzi się nałożone na Rosję sankcje i co to jest import równoległy?
  • Czy Rosja chce wprowadzić autarkię?
  • Rosyjska ropa i gaz – kto je kupuje, a kto ich nie chce?
  • Jak Chiny zyskają na wojnie?
  • Czy Europa powinna się bać zalewu chińskich produktów i czy UE nie doceniła Chin?

Na każdych Targach Franczyza można posłuchać różnie ciekawych wykładów, w ramach Seminariów Własnego Biznesu, które towarzysza imprezie targowej. Podobnie będzie już wkrótce, podczas jesiennej edycji Targów Franczyza, w dn. 24-26 października, w Pałacu Kultury i Nauki. Bilety są dostępne na stronie bilet.franczyza.pl, będzie też można kupić je w kasach, przy wejściu na targi. Wejściówka obejmuje też wstęp na seminaria.

Idź do oryginalnego materiału