- Chiny wykorzystują swoje zasoby do nacisków politycznych
- Odpowiadają za 60% wydobycia i 90% przetwórstwa surowców krytycznych
- Złoża na Grenlandii są 2 tys. razy większe od unijnego zapotrzebowania
Ograniczanie ryzyka w dostawach
W obliczu uzależnienia od surowców krytycznych z Chin i ryzyka związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę, państwa UE zaczynają podejmować działania dla ograniczenia zagrożeń dostaw pierwiastków krytycznych, wykorzystywanych w szerokim zakresie przez przemysł, m.in. do produkcji wiatraków i turbin, paneli fotowoltaicznych czy akumulatorów pojazdów elektrycznych.
Chiny wykorzystują swoją pozycję do nacisków
Chiny odpowiadają za 60% wydobycia metali ziem rzadkich i posiadają quasi-monopolistyczną pozycję w ich przetwórstwie (90%), podobnie jak w przypadku litu (60 %), grafitu (95 %) czy kobaltu (70 %) – informuje PIE. Państwo to używa eksportu wybranych surowców jako narzędzia nacisku – w 2023 r. rząd wprowadził restrykcje na wywóz galu i germanu oraz grafitu, a także nałożył embargo na eksport technologii wykorzystywanych do przetwórstwa pierwiastków ziem rzadkich.
Zasoby Grenlandii są porównywalne z chińskimi
Grenlandia w ponad 80% pokryta jest lądolodem, ale na pozostałej części znajdują się gigantyczne złoża pierwiastków ziem rzadkich, szacowane na miliony ton. To około 30% zasobów światowych, są porównywalne z chińskimi. Znajdują się tu także znaczące ilości innych surowców krytycznych, jak tytan (12,1 tys. ton), fosfor (11,5 tys. ton), zauważalne ilości niobu, tantalu, wanadu, grafitu oraz platynowców. Wszystkie znajdują się na listach tzw. surowców krytycznych i strategicznych Unii Europejskiej i Polski. Dlatego właśnie prezydent elekt Donald Trump chce przejąć Grenlandię.
Uniezależnienie UE od importu
Z danych Eurostatu wynika iż w 2023 r. do UE sprowadzono 18 300 ton pierwiastków ziem rzadkich (w tym skandu i itru), których wartość rynkowa wyniosła 123,6 mln euro. Głównymi dostawcami były Chiny (39%), Malezja (33%) i Rosja (22%). Grenlandzkie zasoby są 2 tys. razy większe od unijnego zapotrzebowania. Mogą uniezależnić wspólnotę od importu.
Przeczytaj także: Norwegia – odkryto największe w Europie złoże pierwiastków ziem rzadkich