Halo Trust współpracuje z AWS, aby przyspieszyć usuwanie min lądowych pod przewodnictwem sztucznej inteligencji na Ukrainie

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Halo Trust korzysta z portfolio narzędzi sztucznej inteligencji (AI) firmy Amazon Web Services (AWS) w ramach projektu pilotażowego w celu przetestowania wdrożenia tej technologii przyspieszy czas usuwania min lądowych na ogarniętej wojną Ukrainie.

Trust jest największą na świecie organizacją humanitarną zajmującą się usuwaniem min lądowych i zapewniła sobie: Pakiet wsparcia od AWS o wartości 4 mln dolarów na sfinansowanie pilotażuw ramach którego wykorzysta połączenie sztucznej inteligencji i narzędzi do uczenia maszynowego do wykrywania i identyfikowania pozostałości wojennych na zdjęciach z dronów przedstawiających pola bitew na Ukrainie.

Do tej pory fundacja Halo Trust wysłała 542 drony nad polami minowymi i polami bitew na Ukrainie, generując przy tym 11 terabajtów danych, które należy przejrzeć, aby organizacja wiedziała, gdzie priorytetowo rozmieścić swoje zasoby do usuwania min lądowych.

„To żmudny proces, który kosztuje pieniądze, a abyśmy mogli wykonywać swoją pracę wydajnie, naprawdę musimy być w stanie zidentyfikować, gdzie znajdują się obszary zagrożenia… wyznaczyć ich granice i nanieść na mapę, zanim podejmiemy się kosztownego i czasochłonnego procesu oczyszczania” – powiedział James Cowan, dyrektor generalny Halo Trust, w wywiadzie dla Computer Weekly. „I chcemy być w stanie nanieść na mapę te obszary zagrożenia tak szybko, jak to możliwe, abyśmy mogli powiedzieć ludziom: ‘Nie możecie choćby wejść na ten lub tamten obszar’ i zapewnić im bezpieczeństwo”.

Projekt znajduje się w tej chwili w „fazie odkrywania danych” – potwierdził, a we wrześniu ma wejść w „aktywną realizację”.

Jak przyznał Cowan, przeszkolenie sztucznej inteligencji w zakresie identyfikowania gruzów wojennych na zdjęciach z dronów zajmie trochę czasu, ponieważ wymaga manualnej identyfikacji i oznakowania tysięcy szczegółów obrazu, a wyniki sztucznej inteligencji będą musiały zostać sprawdzone przez przeszkolony personel Trustu, aby ulepszyć model dokładność.

„Możliwość przełamania się [the image] danych w możliwie najefektywniejszy sposób i dysponując odpowiednimi środkami [to] „Wykorzystanie sztucznej inteligencji do identyfikacji, czy miny są odsłonięte lub czy występują naruszone struktury ziemi o określonych wzorach, które mogą sugerować, iż w danym miejscu mogą znajdować się miny… pomoże nam przyspieszyć nasze procesy” – dodał.

Chociaż Trust realizuje w tej chwili projekty usuwania min lądowych w takich miejscach jak Mozambik, Sri Lanka i Zimbabwe, zdecydował się wykorzystać Ukrainę jako lokalizację pilotażu sztucznej inteligencji ze względu na łatwość uzyskania materiału filmowego z drona w celu przetestowania technologii.

W innych częściach świata, gdzie konflikty występują np. na terenach gęstej roślinności, tego rodzaju prace byłyby trudniejsze do wykonania przy użyciu dronów i zdjęć satelitarnych, podczas gdy teren Ukrainy jest pod tym względem bardziej dostępny.

“Tu jest dużo [war debris] na powierzchni Ukrainy… widzimy duże linie min rozmieszczonych na ziemi i pod ziemią… więc znajdziemy więcej dowodów i punktów danych, a w miarę jak będzie coraz bardziej wyrafinowanie, będziemy mogli rozszerzyć technologii na całym świecie” – powiedział Cowan.

Migracja danych geodezyjnych

Halo Trust planuje również z czasem przeprowadzić migrację swoich danych geodezyjnych do chmury AWS, powiedział Cowan, ale technologie firmy obsługują już wiele innych systemów organizacji o znaczeniu krytycznym.

W rozmowie z Computer Weekly Liam Maxwell, dyrektor ds. transformacji rządu w AWS, stwierdził, iż Amazon zdecydował się na współpracę z The Halo Trust z wielu powodów.

„Wykonaliśmy już dużo pracy na Ukrainie, aby pomóc, ale dość wcześnie zobaczyliśmy w Halo dokument, w którym napisano: «Chcemy uwolnić świat od min przeciwpiechotnych» i jest to świetny pomysł, który naprawdę nas przyciągnęło” – stwierdził. „To niezwykle trudny problem do rozwiązania. Łączy w sobie koncepcję skali i szybkości… a te dwa elementy sprawiły, iż wydawało się, iż to naprawdę dobre połączenie”.

„Istniała rozbieżność między ambicjami, aby to zrobić, a możliwościami, aby to zrobić, i to na taką skalę, szybkość i bezpieczeństwo, jakich potrzebował Halo Trust” – powiedział Maxwell. „Bardzo mocno czuliśmy, iż jest to coś, do czego możemy się przyczynić i pomóc przywrócić… normalność na obszarach, które zostały poważnie zakłócone”.

Cowan powiedział, iż po zakończeniu pilotażu będzie wiedział, iż zakończył się sukcesem, jeżeli pod koniec będzie w stanie stworzyć mapę potwierdzonego obszaru niebezpiecznego w regionie, której zna dokładny rozmiar, oraz – co z kolei – potrafi dokładnie obliczyć, ile będzie kosztować sprzątanie.

„Jeśli mogę to zrobić, korzystając z drona i znam się na tyle dobrze na terenie, aby ocenić, czy będziemy w stanie [clear] manualnie lub mechanicznie, a koszty z tym związane to dobry wynik” – stwierdził.



Source link

Idź do oryginalnego materiału