Młotkiem w opozycję

krytykapolityczna.pl 1 miesiąc temu

Fundacja Walki z Korupcją (FBK) Aleksieja Nawalnego opublikowała dokument, który ujawnia kulisy zamachu na jednego z jej liderów – Leonida Wołkowa. Wiosną tego roku Wołkow został zaatakowany przed swoim domem w Wilnie. Napastnicy bili go młotkiem po głowie, rękach i nogach. Sprawcami okazali się Polacy ze środowiska warszawskich ultrasów Legii. Wszyscy, łącznie z polskimi władzami, przyjęli, iż do wykonania napaści na Wołkowa zwerbowały ich rosyjskie służby specjalne.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

Okazuje się, iż wszyscy byli w błędzie. Film FBK dowodzi, iż polskich osiłków wynajął inny rosyjski działacz opozycji – Leonid Newzlin, przyjaciel i partner biznesowy Michaiła Chodorkowskiego. Newzlin mieszka od wielu lat w Izraelu i mimo iż publicznie odcina się od Rosji i rosyjskości, to bardzo mocno angażuje się politycznie po stronie przeciwników Kremla.

W nowym odcinku Bloku wschodniego rozmawiamy o politycznej konkurencji między różnymi obozami rosyjskiej opozycji, które walczą nie tylko o pierwszeństwo w reprezentowaniu sił antyputinowskich, ale i o kształt „Rosji przyszłości”.

Afera, która może mieć jeszcze ciąg dalszy wraz z ujawnianiem kolejnych powiązań Newzlina, uderza jednak nie tylko w niego i krąg ludzi skupiony wokół Michaiła Chodorkowskiego. W komentarzu do tej sprawy pretensje kierowane są niekiedy także pod adresem ludzi Nawalnego, którzy ujawnili materiały obciążające Newzlina. O co w tym wszystkim chodzi i kto wyjdzie z tego skandalu z tarczą, a kto na tarczy, dyskutujemy w Bloku wschodnim.

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, iż tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która walczy z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.

Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

Idź do oryginalnego materiału