Harcerze ze Szczepu Czarnego z Jadownik uprzątnęli cmentarze wojenne / zdjęcia

informatorbrzeski.pl 4 godzin temu

Jak co roku harcerze ze Szczepu Czarnego działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Jadownikach przeprowadzili szczepową akcję porządkowania mogił żołnierskich. Jadowici uprzątnęli cmentarz nr 276 w Brzesku, a Jadowite Strzały zajęły się kwaterami żołnierskimi nr 278 zlokalizowanymi na cmentarzu parafialnym w Jadownikach. Z kolei harcerze ze Sterkowca uporządkowali mogiły na cmentarzu nr 279 Sterkowiec-Dziekanów.

W corocznej akcji sprzątania cmentarzy wojskowych wzięło udział kilkudziesięciu zuchów i harcerzy.

– Za nami coroczna akcja porządkowania cmentarzy wojennych z okazji nadchodzących świąt 1 i 11 listopada.

Tradycyjnie zajęliśmy się kwaterami wojskowymi w Jadownikach, Sterkowcu i Brzesku oraz w tym roku pierwszy raz pomagaliśmy w porządkowaniu cmentarza w Przyborowie.

Przy okazji zajęliśmy się również przedzimowymi porządkami przy Pavimentum Copernicanum w Ogródku Jordanowskim w Brzesku. Podsumowując był to bardzo pożyteczny dzień! – podsumowują harcerze ze Szczepu Czarnego z Jadownik.

Na terenie Powiatu Brzeskiego znajdują się zabytkowe cmentarze wojenne, miejsca spoczynku żołnierzy poległych w walkach podczas I wojny światowej. Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendatury Wojskowej w Krakowie (jedna z terenowych filii Wydziału Grobów Wojennych wiedeńskiego Ministerstwa Wojny, utworzonego w listopadzie 1915), którego zadaniem było uporządkowanie pól bitewnych i upamiętnienie walk, wybudował na terenie Galicji 400 cmentarzy, w których złożono ciała żołnierzy bez względu na stronę konfliktu.

Cmentarze uprzątnięte przez harcerzy i zuchów:

Cmentarz wojenny nr 276 w Brzesku. Jest położony w północnej części miasta. Sąsiaduje z cmentarzem żydowskim. Na cmentarzu tym pochowano 512 poległych, wśród nich 445 żołnierzy austro-węgierskich, 3 żołnierzy niemieckich, 64 żołnierzy rosyjskich.

Cmentarz wojenny nr 278 w Jadownikach. Usytuowany jest na cmentarzu parafialnym. Spoczywa na nim 76 żołnierzy, wśród nich 66 żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 10 żołnierzy rosyjskich.

Cmentarz wojenny nr 279 w Dziekanowie-Sterkowcu. Pochowano tutaj 124 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 24 żołnierzy armii rosyjskiej (łącznie 148 ofiar), którzy zginęli w walkach na okolicznych terenach w listopadzie 1914 roku.

Cmentarz wojenny nr 274 w Przyborowie zbudowany został na miejscu dawnego cmentarza cholerycznego. Pochowano na nim żołnierzy armii austro-węgierskiej (130) i rosyjskiej (38), którzy zginęli w walkach na okolicznych terenach w dniach 19-22 listopada 1914 roku. Na cmentarzu spoczywa dziadek kapitana Klemensa Bezarda – Andre de Bezard.


Szczep Czarny przy PSP nr 2 w Jadownikach
IB / PiMBP w Brzesku / Szczep Czarny przy PSP nr 2 w Jadownikach

Idź do oryginalnego materiału