Historia Osiedla Zielonego – spacer z przewodnikiem

muzeumziemisokolskiej.pl 4 miesięcy temu

W sobotę, 10 sierpnia odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Mapa mojego miasta” realizowanego przez grupę nieformalną „Miłośnicy Ziemi Sokólskiej” i Sokólski Ośrodek Kultury.

O godz. 16:00 ruszyliśmy z przewodnikiem – Leszkiem Postołowiczem spod ławeczki Antoniego Tyzenhauza poznawać dzieje jednej z dzielnic Sokółki – Osiedla Zielonego. Zaczęło się od obalenia mitu jakoby nazwa dworu „Sobaczyńce” istniejącego kiedyś w tym miejscu, pochodziła od obowiązku hodowli w nim psiarni na potrzeby polowań. Teren niby niewielki, ale co chwila można opowiedzieć o nim coś ciekawego: o działalności Tyzenhauza – budowie przez niego siedziby guberni, założenia parkowo-ogrodowego, o szkole carskiej leśnej i obecności w Sokółce Walerego Wróblewskiego, o zalewie – powstał w okresie okupacji niemieckiej. Osiedle to także długa historia koszar wojskowych: rosyjskich i potem polskich. Wątków było wiele, a czasu za mało na podjęcie wszystkich. Po spacerze kontynuowaliśmy rozmowę przy poczęstunku korzystając z gościnności lokalu „Polski Dom Rodzinny Serce”.

Dziękujemy mieszkańcom naszego miasta za liczną obecność i dzielenie się z nami swoimi uwagami i wspomnieniami. Planujemy wykorzystać je w tworzeniu mapki z ciekawymi miejscami w naszym mieście.

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji „Sokólski Fundusz Lokalny”, Gminę Sokółka i Bank Spółdzielczy w Sokółce.

Idź do oryginalnego materiału