Historyczny szczyt NATO. Państwa mają podjąć „nieodwracalną decyzję” o członkostwie Ukrainy

news.5v.pl 2 miesięcy temu

Termin przystąpienia Ukrainy do NATO rzekomo jest już w wersji roboczej wspólnej deklaracji członków sojuszu i ma niedługo pojawić się w ostatecznej wersji, która zostanie podpisana przez wszystkie 32 państwa członkowskie. Oświadczenie ma zapewniać Kijów, iż jeżeli będzie przechodził reformy demokratyczne, to zostanie pełnoprawnym członkiem bloku.

Celem szczytu w Waszyngtonie jest sfinalizowanie tekstu deklaracji we wtorek i opublikowanie go w środę, powiedział ukraiński urzędnik, dodając, że decyzja ta ma być „nieodwracalna”, co również zostanie zawarte w ostatecznej wersji dokumentu. Stany Zjednoczone i zdecydowana większość członków sojuszu popierają włączenie tego terminu do umowy, podaje urzędnik.

Decyzja ta byłaby zarówno wielkim zwycięstwem Ukrainy, która przez dwa lata walczyła o członkostwo w sojuszu, jak i wielu państw, które wynegocjowały sformułowanie „nieodwracalności” decyzji. Jednocześnie byłaby to ogromna porażka dla Rosji, która rozpoczęła wojnę m.in. po to, aby powstrzymać Ukrainę przed zwróceniem się w stronę Zachodu. o ile członkostwo Ukrainy zostanie potwierdzone, szczyt w Waszyngtonie będzie jednym z najbardziej historycznych w 75-letniej historii NATO.

Nieodwracalna decyzja

— Teraz toczy się walka o to, jak użyć tego sformułowania we adekwatnym kontekście — mówi wicepremier ds. integracji Ukrainy z UE I NATO Olha Stefaniszyna na marginesie szczytu w Waszyngtonie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

— Zawarliśmy swego rodzaju porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi, aby mieć pewność, iż droga do członkostwa w sojuszu jest nieodwracalna. Inni nasi sojusznicy naciskają na jeszcze mocniejsze sformułowanie tej decyzji — dodaje.

Wielka Brytania, Francja i nasi bałtyccy przyjaciele chcą upewnić się, iż sformułowania użyte w deklaracji są mocniejsze niż te forsowane przez USA i nie pozostawiają miejsca na wątpliwości, wyjaśnia Stefaniczyszna.

— niedługo będzie jasne, iż sojusz wspólnie wspiera nieodwracalność członkostwa Ukrainy w NATO — dodaje.

Warunki członkostwa

Administracja Joego Bidena była początkowo sceptycznie nastawiona do udzielenia Ukrainie gwarancji członkostwa w NATO, zwłaszcza bez określenia licznych kroków, które Kijów musi podjąć, zanim przystąpi do sojuszu. Niemcy także obawiały się przyjęcia Ukrainy przed podjęciem jakichkolwiek wysiłków reformatorskich z jej strony. Z kolei inne kraje otwarcie mówiły o potrzebie silniejszych sformułowań, które zapewniałyby Ukrainę o jej przyszłości w NATO.

W zeszłym tygodniu jeden z europejskich urzędników powiedział, iż sojusznicy nie osiągnęli konsensusu w sprawie wystosowania oficjalnego zaproszenia dla Ukrainy do przystąpienia do NATO.

AFP/Wojtek Radwański / AFP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Warszawie, 8 lipca 2024 r.

— Jednak szukamy języka, który przynajmniej pokaże, iż członkostwo Ukrainy jest nieodwracalne — powiedział urzędnik.

Dokument ma także zawierać warunek przeprowadzenia przez Kijów znaczących reform demokratycznych — takich jak rozwiązanie kwestii korupcji.

Postanowienia na szczycie

Podczas szczytu w Waszyngtonie przywódcy mają także zapowiedzieć kolejne, większe dostawy systemów obrony powietrznej dla Kijowa. Jednocześnie ponad 20 krajów, które mają dwustronne umowy z Ukrainą, wyda wspólne oświadczenie na temat dalszego wsparcia.

— Myślę, iż nasz komunikat będzie bardzo mocny i potwierdzi to, iż Ukraina ma przyszłość w NATO, oraz iż chcemy przyspieszyć ten proces — powiedział amerykański ambasador przy OBWE, Michael Carpenter.

Mandel Ngan/AFP / AFP

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i sekretarz stanu USA Antony Blinken w Waszyngtonie, 9 lipca 2024 r.

W zeszłym tygodniu ambasador Ukrainy przy NATO, Natalia Galibarenko, powiedziała, iż oczekuje ostatecznej zgody członków sojuszu na włączenie sformułowania „nieodwracalności” decyzji w dokumencie na temat przystąpienia Ukrainy do NATO.

— Chcielibyśmy również, aby sojusz uznał, iż osiągnęliśmy znaczny postęp we wdrażaniu reform — dodała.

Idź do oryginalnego materiału