Nie do czerwca, ale najpewniej do początku grudnia pozostaną w Polsce holenderscy żołnierze wraz z dwoma systemami obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot. Kontyngent w ramach misji NATO strzeże centrum logistycznego w Jasionce, skąd wojskowy sprzęt z Zachodu trafia do Ukrainy.
„Patriot to ważny, ale też rzadki system przeciwlotniczy. Przedłużając naszą misję, odpowiadamy na prośbę NATO i Polski. Ta decyzja podkreśla nasze wsparcie dla Ukrainy i wskazuje, iż Holandia jest zawsze gotowa pomóc, gdy sojusznicy nas wzywają” – wyjaśniała w liście do holenderskiego parlamentu Dilan Yeşilgöz-Zegerius, tamtejsza minister obrony narodowej.
Kontyngent z Holandii pojawił się w Polsce w grudniu ubiegłego roku. Składa się z 300 żołnierzy, którzy mają do dyspozycji dwa systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot, zestawy do zwalczania dronów, a także system przeciwlotniczy NASAMS. Zgodnie z wcześniejszą umową ich misja miała się zakończyć w czerwcu. Tak się jednak nie stanie. Na mocy kolejnej decyzji do kraju wróci tylko połowa żołnierzy i sprzętu. Na miejscu pozostanie 150 wojskowych wraz z Patriotami. Ich misja zakończy się najpóźniej na początku grudnia.


![24 Hours of Le Mans: Polacy znów wybitni! Toyota króluje we francuskim klasyku [WYNIKI]](https://wrc.net.pl/media.php?url=https%3A%2F%2Focs-pl.oktawave.com%2Fv1%2FAUTH_31b548cfed58484085a001af5d8ac982%2Fwrc-prod%2F2026%2F06%2Fle-mans-toyota-wyniki-1024x683.webp)










