Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla sześciu województw w Polsce. Alerty obejmą północną część kraju, gdzie prognozowane są intensywne opady z porywami wiatru do 80 km/h. Ostrzeżenia będą obowiązywać od godziny 12 do nocy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega dodatkowo przed możliwymi podtopieniami w Małopolsce.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami obejmą województwa warmińsko-mazurskie, pomorskie oraz północne części województw zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Meteorolodzy prognozują opady deszczu z burzami i porywami wiatru do 70 km/h.
Opady będą miejscami o natężeniu silnym, a w zasięgu burz przejściowo ulewnym. Wysokość opadu wyniesie miejscami od 25 mm do 40 mm, lokalnie do około 50 mm.
Możliwy grad i silny wiatr
Podczas burz możliwy jest również grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorolodzy szacują na 80 procent.
Alerty zaczną obowiązywać od godziny 12 i potrwają do nocy. Wielkopolska, Mazowsze, Lubelszczyzna i Podkarpacie będą objęte ostrzeżeniami pierwszego stopnia przed burzami.
Ostrzeżenia dla czterech województw
W tych regionach prognozowane są burze z silnymi opadami deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie może wystąpić grad, a prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk wynosi 80 procent.
Alerty będą obowiązywać od godziny 12 i potrwają do nocy. W związku z sytuacją pogodową Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało dodatkowy alert.
RCB ostrzega przed podtopieniami
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega część województwa małopolskiego przed możliwymi podtopieniami. Alert obejmuje powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, gorlicki, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, suski, tarnowski, Tarnów, tatrzański i wadowicki.
RCB zaapelowało również o znalezienie bezpiecznego schronienia podczas burz. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.