Imię polskich władczyń noszą tylko 22 Polki. Ma trzy litery i kojarzy się z bogactwem

gazeta.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Fot. pixabay / JamesDeMers


To imię nie jest popularne, chociaż jego historia pojawienia się u nas jest nie tylko piękna, ale też fascynująca. Nosiła je jedna z żon Bolesława Chrobrego, która według kronikarza Jana Długosza miała zostać wraz z mężem koronowana na królową Polski w 1025 roku. Jest to jednak tylko domysł niepoparty faktami. Jednak samo imię kojarzy się z bogactwem, mądrością i prestiżem.
Oda, bo o tym imieniu mowa, to imię, które nosiła czwarta i zarazem ostatnia żona Bolesława Chrobrego. Jednak jej małżeństwo nie należało do najszczęśliwszych, a to głównie dlatego, iż podczas jednej z wypraw wojennych, jej mąż przywiózł sobie brankę i uczynił swoją nałożnicą. Oda musiała to tolerować i znosić, chociaż ponoć czyniła wiele, by pozbyć się konkurentki z królewskiego zamku. A co z samym imieniem? Przez długie lata należało do grona tych nieco zapomnianych. W 2021 roku nadano je dwóm dziewczynkom, a w 2022 roku – trzem. W ubiegłym roku żadne dziecko nie otrzymało tego wyjątkowego imienia. Czy to się zmieni?


REKLAMA


Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce


Oda – imię królewskie, które furorę robi w Skandynawii
Oda to żeński odpowiednik imienia Odo. Pochodzi jeszcze z czasów starogermańskich plemion i można je dziś tłumaczyć jako: majątek, bogactwo, ale też prestiż zarezerwowany tylko dla wyjątkowych osób.
W Polsce imię to poświadczone jest od końca X wieku, nosiła je żona Mieszka I, ale także Oda Miśnieńska – czwarta i ostatnia żona Bolesława Chrobrego. Dziś jest prawie nieużywane, z drobnymi wyjątkami. Według rejestru PESEL w tej chwili nosi to imię jedynie 22 kobiety, co nie jest jakąś spektakularnie dużą liczbą. Wręcz przeciwnie, imię to u nas zanika, chociaż np. w krajach skandynawskich jest jednym z popularniejszych imion żeńskich. Jest też tłumaczone jako "bardzo mądra kobieta", zatem nic dziwnego, iż wielu rodziców decyduje się nazwać tak swoje dziecko.


To kobieta zdolna i wytrwała w dążeniu do celów
"Oda jest zwykle bardzo inteligentna, zdolna i wytrwała w dążeniu do celów. Uwielbia poznawać nowe rzeczy i jest bardzo interesująca świata. Jest towarzyska i lubiąca ludzi, a także ma dobry smak i jest estetycznie wrażliwa" – podaje portal jakiemie.pl. To dobra wróżba na przyszłość dla wszystkich dziecka, któremu nadano to imię. I chociaż kojarzy się z bogactwem, to wielu uważa je za bardzo szlachetne i dystyngowane. Wszak nosiły je kobiety stojące na czele dynastii Piastów.
Oda imieniny obchodzi 27 listopada, 20 kwietnia i 23 października, jako wspomnienie trzech świętych o tym imieniu. Są to:


św. Oda z Amay (VI/VII w.) – matka św. Arnulfa, bpa Metzu;
św. Oda z Sint Oedenrode (zm. 726) – pustelnica pochodzenia iroszkockiego w Brabancji;
św. Oda z Rivreulle (ok. 1135-1158) – norbertanka z Brabancji, przeorysza w Rivreulle.


Najpopularniejszymi zdrobnieniami teg imienia są: Odecia, Odenia, Odka, Odusia, Odunia, Oduńka, Etka, Eda, Etunia, Etusia.
Idź do oryginalnego materiału