Informator dla właścicieli gruntów: Tarcza Wschód bez „wywłaszczeń”

polska-zbrojna.pl 9 godzin temu

Ministerstwo Obrony Narodowej publikuje informator dla właścicieli i dzierżawców nieruchomości będącej w pasie przygranicznym na północnym wschodzie Polski – „Zasady pozyskiwania nieruchomości w programie Tarcza Wschód”.

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało specjalny informator pt. „Zasady pozyskiwania nieruchomości w programie Tarcza Wschód”, przeznaczony dla właścicieli i dzierżawców nieruchomości na północno-wschodnich terenach Polski (w obszarze województw warmińsko – mazurskiego oraz podlaskiego).

Celem publikacji jest transparentne wyjaśnienie zasad pozyskiwania gruntów pod największy od II wojny światowej program rozbudowy infrastruktury obronnej RP.

REKLAMA

Nieruchomości na potrzeby programu Tarcza Wschód będą pozyskiwane z czterech głównych źródeł:

- w pierwszej kolejności nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (KOWR);
- następnie nieruchomości będące w zarządzie Lasów Państwowych;
- w dalszej kolejności nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego. Przede wszystkim w oparciu o potencjał tych nieruchomości zakłada się budowę miejsc składowania;
- finalnie nieruchomości prywatne możliwe do pozyskania. (w uzasadnionych przypadkach, za zgodą właściciela bez stosowania procedur wywłaszczeniowych).

Jak podkreśla Ministerstwo ewentualne pozyskiwanie gruntów od właścicieli prywatnych będzie się odbywać na zasadzie dobrowolnej sprzedaży i negocjacji cen, z wykorzystaniem niezależnie opracowanego operatu szacunkowego. Do tej pory większość pozyskanych działek pochodziła z zasobów Lasów Państwowych i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), dotychczas zanotowano jednostkowe przypadki pozyskania nieruchomości od osób prywatnych – zawsze na mocy umowy i za obopólną zgodą.

Informator wyjaśnia m.in.:

jak wygląda proces typowania działek i ich nabywania,
jakie są prawa i obowiązki właścicieli oraz dzierżawców gruntów,
jakie są zasady współpracy z KOWR i Lasami Państwowymi,
jakie będą kryteria wyboru nieruchomości i etapy ich pozyskiwania,
w jaki sposób MON minimalizuje wpływ inwestycji na środowisko naturalne.

Ministerstwo informuje również, iż nie prowadzi i nie planuje żadnej akcji masowego skupu nieruchomości, a nabywane będą wyłącznie działki niezbędne z punktu widzenia efektywności obronnej projektu. Cała rozbudowa „Tarczy Wschód” została zaplanowana etapowo, z harmonogramem rozłożonym na cztery lata, co pozwala na stopniowe i przemyślane pozyskiwanie potrzebnych terenów.
Publikacja będzie dystrybuowana przez zespoły współpracy cywilno – wojskowej, które od kilku miesięcy stale przebywają w rejonach realizacji programu Tarcza Wschód, jest ona również dostępna na stronie internetowej programu: https://tarczawschod.wp.mil.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca wszystkich właścicieli i dzierżawców gruntów w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim do zapoznania się z treścią informatora.

„Tarcza Wschód” to projekt realizowany wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski, mający zwiększyć bezpieczeństwo i odporność państwa na potencjalne zagrożenia militarne. Zakłada budowę pasma instalacji obronnych, w tym umocnień inżynieryjnych, zapór, punktów przeprawowych, składów materiałowych oraz systemów rozpoznania i łączności.

Źródło: MON

red. PZ
Idź do oryginalnego materiału