Podczas rzeszowskiej konferencji RE:Hub w jednym miejscu zebrały się osoby, które są zaangażowane w pomoc ofiarom wojny w Ukrainie, w szczególności weteranom wojennym, którzy musieli przejść amputację kończyn. Pokazano przykłady dobrych praktyk w zakresie rehabilitacji fizycznej, jak i psychicznej poprzez sport.
W ciągu już prawie trzech lat od rozpoczęcia wojny –amputacji musiało poddać się ponad 90 tys. osób. Szacuje się, iż liczba ta gwałtownie wzrośnie z powodu wysokiego poziomu infekcji, oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe i brak laboratoriów.
W obliczu trudnej sytuacji w Ukrainie, spowodowanej ogromem zniszczeń i ludzkich nieszczęść, Miasto Rzeszów okazuje solidarność i stara się wspierać wszelkie działania związane z przywróceniem sprawności motorycznej ofiarom wojny.
W tej sprawie już 28 września 2023 roku podpisało List intencyjny. Jego stronami są: Miasto Lwów, European Amputee Football Federation, Stowarzyszenie Amp Futbol, Stal Rzeszów Amp Futbol, Klub Sportowy „Don Bosko”, Klub Sportowy „Karpaty” oraz Klub Sportowy „RUCH”.
Strony listu wspólnie rozpoczęły współpracę w postaci rehabilitacji poprzez Amp Futbol i wspólne działania zachęcające potencjalnych zawodników do aktywności sportowej. W ramach realizacji zapisów Listu intencyjnego we Lwowie została powołana pierwsza w Ukrainie drużyna Pokrova Lviv, która aktualnie gra w Polskiej Lidze Amp Futbolu, a która to wspólnie z naszym miastem aktywnie promuje sporty dla osób z amputacjami.
To nie koniec, działamy dalej. Wspólnie uruchomiliśmy pilotażowy program rehabilitacji wtórnej, której uczestnikami są wojenni weterani z Ukrainy – w tej chwili zawodnicy Amp Futbol. Rehabilitacja wtórna pomoże osobom po amputacjach odzyskać sprawność, powrócić do życia w społeczeństwie, poradzić sobie z traumatycznymi przeżyciami. Dzisiaj rozszerzyliśmy działania. 10 podmiotów podpisało w rzeszowskim Urban Lab list intencyjny zwiększający pomoc rehabilitacyjną dla weteranów wojennych z Ukrainy. Oprócz Rzeszowa, są to: Miasto Czerkasy, Miejski Klub Sportowy „DNIPRO” w Czerkasach, Organizacja społeczna KP „Pokrova dla ludzi/graczy z amputacją końcówek”, Szpital Kliniczny Pro-Familia Tomasz Łoziński Spółka Komandytowa, BioEngineering.pl Sp. z o.o., Centrum Medycznym Medyk Sp. z o.o., ENForce Medical Technologies Sp. z o.o., Fundacja World For Ukraine (W4UA), Fundacja na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL.
Rzeszów „Miasto Ratownik”
Od początku wojny w Ukrainie Rzeszów był przyczółkiem, gdzie uchodźcy mogli otrzymać pomoc humanitarną po przekroczeniu granicy UE. Za to Prezydent Wołodymyr Zełeński przyznał Rzeszowowi i jego mieszkańcom pierwsze na świecie odznaczenie „Miasto Ratownik”.