Jakie koncerty czekają na was w 2024 roku?

pyrkon.pl 5 miesięcy temu

Nic tak nie dopełnia atmosfery festiwalu jak muzyka. Również Pyrkon nie może odbyć się bez koncertów. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu na deskach naszych dwóch scen stanie kilkunastu wykonawców. Ich repertuar będzie obejmował szeroki zakres gatunków muzycznych, począwszy od rocka i metalu, a skończywszy na rapie.

Kto w tym roku zagra na Pyrkonie?

W tym artykule, gwoli przejrzystości, artyści występujący na Festiwalu zostali podzieleni na kilka luźnych kategorii. Szczegółowe informacje dotyczące każdego z koncertów, w tym dzień oraz godzinę, znajdziecie w >programie<.

Rap

Szymi Szyms – to 27-letni raper pochodzący z Lidzbarka Warmińskiego, ale mieszkający i nagrywający na co dzień w Koszalinie. Ma charakterystyczny styl oparty na kąśliwych punchline’ach i bragga bez kompleksów. Solidny warsztat szlifował na podziemnych scenach i niezliczonej ilości nagrywek regularnie trafiających do sieci. Jego liryka orbituje wokół tematów życiowych i bardzo osobistych, okraszona jest emocjonalną nawijką, której nie sposób nie zapamiętać.

Opał – raper z długoletnim stażem, kojarzony początkowo z horrorcorem, w ciągu ostatnich lat zdecydowanie zmienił swój kierunek. Bardzo osobiste i intymne teksty połączył z niewiarygodnym postępem muzycznym i życiowym. Konsekwentna praca zaowocowała zbudowaniem swojego, nie tak małego, królestwa muzycznego, które z każdym dniem zwiększa swoje wpływy. Koronnym wydarzeniem jednak została premiera albumu „Pierwsza jesień bez depresji”, który udowodnił niesłychaną wrażliwość artystyczną Opała.

Folk i Szanty

Svita – Zespół, którego eklektyczna muzyka łączy w sobie wiele nurtów i gatunków, by roztoczyć przed słuchaczem krajobraz wyrwany żywcem ze słowiańskich i nordyckich legend. Instrumentarium tej formacji przeplata w sobie instrumenty takie jak skrzypce, lirę korbową czy cymbały, ale również bębny szamańskie albo gitarę basową.

Daj Ognia – Daj Ognia to zespół dark folkowy, w którego utworach taneczny rytm zbiega się z niepokojącą, mroczną stylistyką. Ich utwory łączą w sobie wykorzystanie instrumentów dawnych z nowoczesną interpretacją tradycji polskiej i skandynawskiej. Spodziewajcie się przeżycia niecodziennego, obcego a jednocześnie budzącego wspomnienia głęboko zakorzenionego w słowiańskich genach.

Laboratorium Pieśni – to kobiecy zespół pieśniarek, powstały w 2013 roku. Grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, polskie, a także gruzińskie, skandynawskie, oksytańskie i wiele innych. Pieśni Świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację, przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych.

Ryczące Dwudziestki – Pięć męskich głosów a cappella, bądź z towarzyszeniem gitar. Na przestrzeni lat, tworząc nietuzinkowe aranżacyjnie utwory, wypracowali nowy, niepowtarzalny styl i charakterystyczne brzmienie. Nie boją się eksperymentów i nowinek muzycznych, a spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant, piosenki o tematyce ekologicznej dla dzieci, humorystyczne miniatury muzyki klasycznej, do repertuaru gospel. Za swoje pełne euforii piosenki żeglarskie oraz potężnie brzmiące harmonią szanty – morskie pieśni pracy, otrzymali liczne nagrody na festiwalach piosenki żeglarskiej.

Faun – to niemiecki zespół, który łączy brzmienia średniowieczne i starożytne z nowoczesnymi wpływami, tworząc czarującą i potężną atmosferę. Występy zespołu obejmują wiele różnych instrumentów, w tym kołowrotek, skrzypce klawiszowe, różne lutnie oraz wiele bębnów. Ponadto melodyjny wokal przechodzi od białego śpiewu ludowego po wokalizy przypominające chorał, na muzyce wielogłosowej kończąc.

Rock i Metal

Nocny Kochanek – to muzycznie klasyczny heavy metal inspirowany gigantami gatunku, co słychać na pierwszy rzut…ucha. Wykorzystując humor, dystans do świata, pastisz i gry językowe, Nocny Kochanek rysuje obraz polskiej subkultury metalowej, ale nie tylko. Grupa powstała w 2012, jako alter ego Night Mistress. Zespół miał być chwilowym żartem i oddechem od poważnego grania, ale gdy okazało się, iż rozbawił także publiczność, a i członkowie grupy czuli się lepiej w jajcarskim wydaniu, został z chłopakami na dłużej.

Zenek Kupatasa – Od 1997 roku czynnie tworzy, pisze piosenki i wydaje płyty niezależnie, samodzielnie je promując. Mając 15 lat założył zespół Kabanos, któremu przewodził przez 21 lat. W sumie napisał muzykę i teksty do ponad 120 utworów. w tej chwili tworzy pod własnym szyldem. Ciężko go zaszufladkować. W pierwszym etapie swojej twórczości łączył ciężką muzykę z absurdalnym humorem. w tej chwili bardziej skupia się na własnej filozofii życia, bije z niego optymizm, szczerość i euforia tworzenia. Na scenie wspierają go w tym gitarzysta Jurek Halapenio, basista Włodek Bombel i perkusista Boguś Bambaryła, którzy tworzą z nim pozytywną, wybuchową mieszankę energetyczną.

HER OWN WORLD – to nic innego jak wybuchowa mieszanka industrial rocka i electro ze Szczecina. Live show tego kwartetu to nie tylko elektronika pomieszana z gitarowymi riffami, ale także wizualny performance tancerki z użyciem żywego ognia, który dopełnia charakterystyczna barwa wokalu Yu. Zespół ma na koncie szereg singli oraz wydany w czerwcu 2023 debiutancki album „Tales from Another Life”.

Percival Shuttenbach – to nie tylko zespół, który łączy w sobie kilka muzycznych podprojektów, ale przede wszystkim przedsiębiorstwo zajmujące się szeroko pojętą działalnością muzyczną – organizacją i realizacją koncertów i warsztatów muzycznych, wydawnictwem, sprzedażą internetową. Szefami – założycielami tego przedsiębiorstwa – zarówno jeżeli chodzi o twórczość muzyczną, jak i pozamuzyczne działania – jest dwoje ludzi – Mikołaj Rybacki oraz Katarzyna Bromirska. Ten duet kompozytorsko – producencki od ponad 20 lat realizuje wizję grupy Percival Schuttenbach jako nieustannie rozwijającej się marki. A w tym roku obchodzą 25-lecie istnienia zespołu.

SMKKPM (Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn) – to krakowski zespół prezentujący bezpretensjonalne połączenie humoru, dystansu do życia, szczerej zabawy i fantastycznej alternatywnej muzyki. Promują „przeciętność”, akceptację siebie, a ich utwory niosą dobre, życiowe przesłanie. Utwory „Superbohater”, „Kartografia” i „Piechotą do Twojego serca” trafiły do polskiej komedii romantycznej „Miłość jest blisko”. Z kolei piosenka „Bzdury” znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu „Czarna Owca”. Ciekawymi pozycjami są również pełne sentymentu utwory “Hermiona” i “Karty z Magicka” opowiadające o przyjaźni i miłości w czasach 3.5 edycji Dungeons and Dragons.

Muzyka Wschodnia

MindaRyn – to wokalistka, której śpiew można usłyszeć w takich anime jak Tensura, Arifureta albo ULTRAMAN BLAZER. Pochodząca z Tajlandii śpiewaczka zetknęła się z anime we wczesnym wieku, by ostatecznie przeprowadzić się do Japonii i nagrywać piosenki do tamtejszych animacji. W listopadzie 2020 roku zadebiutowała singlem “BLUE ROSE knows” – endingiem do anime By the Grace of the Gods. W późniejszym czasie nagrała również utwory do That Time I Got Reincarnated as a Slime, Arifureta: From Commonplace to World’s Strongest, ULTRAMAN BLAZER oraz wielu innych serii. Szczególnie duży rozgłos przyniosła jej czołówka drugiej części That Time I Got Reincarnated as a Slime – Season 2, która uzyskała wynik ponad 37 milionów wyświetleń.

BURNOUT SYNDROMES – to założona w 2005 roku trzyosobowa formacja z Osaki. Tworzona przez jej członków muzyka została doceniona przez studio animacji “Production I.G”, co zaowocowało użyciem ich singli w czołówkach dla drugiego (“FLY HIGH!!”), trzeciego (“Hikariare”) oraz czwartego (“PHOENIX”) sezonu Haikyu!!. Zespół nagrał również „Good Morning World!” – opening do anime Dr. STONE oraz ending Gintamy, pod tytułem “Hanaichimonme”.

Chór All Fine – jest zespołem, który zrzesza absolwentów chórów m.in. poznańskich szkół muzycznych. Jest tworzony przez grupę pasjonatów śpiewu w wieku licealnym i studenckim, a spoiwem zespołu jest dyrygentka Laura Stieler, która dba nie tylko o artystyczną stronę i rozbudzanie pasji do śpiewu, ale także o dobrą atmosferę, tworząc środowisko przyjaźni i wsparcia. W jego repertuarze można odnaleźć najważniejsze dzieła muzyki chóralnej, muzykę sakralną, rozrywkową i filmową. Na koncercie zaśpiewają utwory z takich produkcji jak „Mój Sąsiad Totoro”, „Laputa – Podniebny Zamek”, „Spirited Away”, „Suzume” czy „Elfen Lied”. Zespół sięga po nietuzinkowe aranżacje, a sporą część repertuaru stanowią kompozycje samej dyrygentki.

B1/Wonderz – to grupa sześciu osób, które od ponad roku działają prężnie, aby zapewnić dobrą zabawę i uśmiechy na twarzach ludzi. Cosplayują, tańczą, odgrywają scenki. Swoją twórczość opierają głównie na piosenkach z gry „Hatsune Miku: Colorful Stage” (jap. „Project Sekai”), ale nie tylko. Poza „Project Sekai” na ich kanale YouTube znajdują się również występy z takich serii jak „Oshi no Ko” czy „Pięcioraczki”. Na scenie nie pokazują typowych koncertów idolek – to cały performance, w który wkładają swoją amatorską grę aktorską i angażują całą widownię. Swoją obecność na Pyrkonie zawdzięczają wyróżnieniu podczas Hikari Idol Contest, na którym pokazali, wiele ze swoich talentów.

JEREMIAH KANE – NEO SAMURAI ROCKERS pochodzący z Poznania, podbijają Europę swoim elektryzującym połączeniem metalu z syntezatorami, zainspirowanym uroczym światem kwitnących wiśni i jego żywą kulturą pop. Posiadając trzy albumy, jeden EP oraz liczne single na swoim koncie, zdobyli oddaną globalną grupę fanów. Jednak ich podróż jeszcze się nie skończyła, gdyż przez cały czas przekraczają granice swojego brzmienia, oferując swoim fanom niezrównane muzyczne doznania.

Muzyka Orkiestrowa

Orkiestra Miasta Poznania – może poszczycić się 65-letnią historią, koncertami w całej Polsce i Europie, nieprzerwaną obecnością w czołówce polskich orkiestr dętych i imponującą liczbą – ponad pięciuset – utworów w bibliotece nutowej! Od lat stawiają na wysoką jakość wykonywanej muzyki, dlatego wszyscy członkowie Orkiestry Miasta Poznania to zawodowi muzycy. Zespół gra w całej Polsce, zarówno muzykę filmową, symfoniczną, jak i rozrywkową, dzięki czemu niezaprzeczalnie na stałe wpisał się w życie kulturalne Poznania i nie tylko.

Idź do oryginalnego materiału