Czy jest większa zasługa dla miasta i jego mieszkańców niż walka o niepodległość i wolność? Wygląda na to, iż Ostrowiec Świętokrzyski to wciąż miasto pełne „absurdów”. A po antyreklamie w postaci zarzutów korupcyjnych dla byłego prezydenta miasta może okazać się również, iż i z prawdą historyczną w Ostrowcu Św. nie każdemu „jest po drodze”. Jak bumerang powraca bowiem propozycja nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego pułkownikowi Janowi Piwnikowi „Ponuremu”, jednemu z najsłynniejszych świętokrzyskich partyzantów. I choć w „ panteonie honorowych obywateli“, którymi na swojej stronie internetowej szczyci się Urząd Miasta Ostrowca Św. znaleźli się m.in. Jacques Brunkes-a, George Perrin-a (niestety projekt uchwały wraz z uzasadnieniem na mocy, którego te honorowe obywatelstwa przyznano nie jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta Ostrowca Św.), czy były członek PZPR – Wojciech Kotasiak, a także pianista Leon Szpilman, to wygląda na to, iż dla Jana Piwnika „Ponurego” wciąż tego miejsca brakuje.
To może i powinno budzić zdziwienie, ponieważ Jan Piwnik „Ponury” był uczniem Gimnazjum Męskiego im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Św., „działał aktywnie w harcerstwie ostrowieckim oraz organizacji Bratnia Pomoc, która wspomagała uczniów z problemami w nauce oraz wywodzących się z biedniejszych rodzin” (źródło: IPN), jest patronem jednej z ostrowieckich ulic, jego imię noszą także ostrowieckie stowarzyszenia. Czy walczący o wolną Polskę partyzant nie zasłużył na honorowe obywatelstwo?
W listopadzie 2023 roku informowaliśmy o zapytaniu jakie złożył ówczesny radny Rady Miasta Ostrowca Św. Karol Wójcik.
– W nawiązaniu do odpowiedzi udzielonych podczas sesji Rady Miasta przez Panią Przewodniczącą dotyczącą opinii radcy prawnego w sprawie odmowy procedowania powyższej sprawy proszę o jej przesłanie – napisał w zapytaniu do Ireny Rendudy-Dudek, przewodniczącej Rady Miasta Ostrowca Św.
Otrzymał wówczas odpowiedź, pod którą podpisała się Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.
– (…) Mimo imponującego życiorysu Jana Piwnika, którego nikt nie kwestionuje, a zwłaszcza Jego osiągnięć i zasług przypadających na lata wojny i okupacji, które uczyniły Go jednym z najsłynniejszych polskich partyzantów, brak jest informacji o jego zasługach dla naszego miasta w kontekście jego rozwoju, nauki, kultury, gospodarki, czy życia publicznego (…) brzmiał fragment odpowiedzi.
Więcej przeczytasz tutaj:
Do trzech razy sztuka?
Interpelację w sprawie rozpoczęcia możliwie jak najszybciej procedury związanej z przyznaniem Honorowego Obywatelstwa Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Pułkownikowi Janowi Piwnikowi „Ponuremu” złożył Krzysztof Ołownia, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Ostrowca Św., który przedstawił również jego krótki życiorys. Niestety wygląda na to, iż jego argumenty były niewystarczające.
– (…) informuję, iż kwestię nadawania tytułu honorowego obywatela reguluje uchwała Nr XXVI/352/2008 Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z dnia 25 sierpnia 2008 r. w sprawie nadawania tytułu honorowego obywatela miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Zgodnie z § 1 w/w uchwały tytuł ten jest najwyższym wyrazem uznania, nadawanym za szczególne zasługi dla miasta w zakresie rozwoju, nauki, kultury, gospodarki oraz życia publicznego. Ewentualne uwzględnienie przedmiotowego wniosku wymagałoby więc zmiany rzeczonej uchwały – odpisała mu Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.
Radny „poszedł” o krok dalej i wraz z Klubem PiS przygotował projekt uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Pułkownikowi Janowi Piwnikowi „Ponuremu”. Radny dopytywał więc co ze złożonym projektem uchwały.
– W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 20 września 2024 r. informuję, iż nie stanowi on interpelacji w rozumieniu art. 24 ust. 2, 3, 4, 5 i 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2024 r. poz. 609, 721). Wniosek dotyczy projektu uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, który to projekt został złożony przez Pana przewodniczącego w dniu 6 września 2024 roku i jest rozpatrywany zgodnie z obowiązująca procedura – czytamy w piśmie, pod którym podpisała się Irena Renduda-Dudek, przewodniczący rady Miasta Ostrowca Św.
O Piwniku na sesjach!
Krzysztof Ołownia o 80. rocznicy śmierci Jana Piwnika Ponurego, która przypadła w czerwcu przypomniał podczas sesji, jaka odbyła się 28 sierpnia 2024 roku. Podkreślał, iż to dla niego istotna i ważna rzecz. Dodał, iż wielkim wstydem dla miasta i osób nim zarządzającym jest to, iż jeden z najsłynniejszych partyzantów nie jest Honorowym Obywatelem Miasta Ostrowca Św. Radny apelował o rozważenie takiej możliwości. Zapewnił, iż reprezentowany przez niego Klub przygotuje stosowną uchwałę.
– No ja myślę, iż tu na uchwały nie będziemy się szafować. Myślę, iż spotkamy się i przedyskutujemy ten temat. Mówię, iż my mamy procedury opracowane, o ile nie są dostosowane będziemy rozmawiać. Bo to nie jest kwestia, iż państwo przyjdziecie z gotową uchwałą na temat nadania honorowego obywatelstwa. Bo chcę przypomnieć, iż my nadanie honorowego obywatelstwa mamy procedury już określone więc tu by trzeba było przymierzyć jeszcze raz ewentualnie do tego tematu – mówił Artur Łakomiec, prezydent Ostrowca Św.
Temat powrócił także podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Św. jaka odbyła się 14 września, a podczas której tytuł honorowego obywatela otrzymał Włodzimierz Pawlik
– Cieszę się z tego co pan powiedział o konieczności pracy nad budową tożsamości mieszkańców w oparciu o teraźniejszość, ale również o historię. Dlatego korzystając z tak uroczystej chwili, chciałbym prosić pana w imieniu własnym i myślę, iż większości mieszkańców naszego miasta o poparcie projektu uchwały dotyczącej przyznania honorowego obywatelstwa Miasta Ostrowca Św. pułkownikowi Janowi Piwnikowi Ponuremu. To jest postać na pewno panu znana. Przygotowaliśmy projekt uchwały, chcemy aby również pułkownik zaznał po śmierci tego zaszczytu – mówił Krzysztof Ołownia.
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – mawiał marszałek Józef Piłsudski. Na co zasłuży zatem Ostrowiec Św.?