Japonia postanowiła wesprzeć Ukrainę. Przełomowa decyzja

angora24.pl 6 miesięcy temu

Współpraca pomiędzy krajami

Zgodnie z umową, Japonia zobowiązuje się do wspierania Ukrainy, mimo ograniczeń wynikających z konstytucji i prawa japońskiego. Przewiduje ona dostarczanie Ukrainie niezbędnego sprzętu i materiałów jak również pomoc w leczeniu rannych ukraińskich żołnierzy. Ponadto Japonia zobowiązuje się aktywnie wspierać ożywienie gospodarcze Ukrainy oraz modernizację przemysłu.

Z kolei Ukraina zobowiązuje się do kontynuowania reform, zwłaszcza w systemie sądowniczym i działaniach antykorupcyjnych. Premier Kishida ogłosił również plan zorganizowania międzynarodowego spotkania w przyszłym roku, które będzie poświęcone sposobom rozminowania Ukrainy.

Umowa przewiduje także, iż oba kraje będą konsultować się w ciągu 24 godzin na wniosek jednego z nich, w przypadku przyszłego rosyjskiego ataku zbrojnego na Ukrainę.

W 2024 roku Japonia przekaże Ukrainie 4,5 miliarda dolarów i będzie nas wspierać przez cały 10-letni okres obowiązywania umowy – poinformował Wołodymyr Zełenski na platformie X. Porozumienie przewiduje pomoc w zakresie bezpieczeństwa i obrony, pomoc humanitarną oraz współpracę techniczną i finansową.

15 podobnych umów

Tego samego dnia Zełenski podpisał również umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z prezydentem USA Joe Bidenem. Amerykański prezydent powiedział, iż w ubiegłym roku na szczycie NATO na Litwie USA zjednoczyły każdego członka G7, aby podpisać wspólną deklarację wsparcia dla Ukrainy. Wspomniał, iż inne kraje także dołączyły gwałtownie do tej pomocy.

Każdy zgodził się długoterminowo zobowiązać na rzecz Ukrainy. Prezydent Zełenski i ja w tej chwili podpisaliśmy takie porozumienie pomiędzy USA a Ukrainą. Naszym celem jest dać Ukrainie wiarygodne długoterminowe zdolności odstraszania i obrony – poinformował.

Podobne dwustronne porozumienia od czasu początku inwazji na Ukrainę zawarło dotąd 15 innych państw, w tym Wielka Brytania, Francja i Niemcy, zgodnie z postanowieniami ubiegłorocznego szczytu NATO w Wilnie. Zawarcia takich umów zobowiązały się wszystkie państwa G7 oraz 25 innych krajów, w tym Polska.

Idź do oryginalnego materiału