Jawor: wędrówka przez wieki w muzeum Regionalnym

echo24.tv 5 miesięcy temu

Znajdujemy się w tej chwili na terenie pobernardyńskiego klasztoru w Jaworze, w którym funkcjonuje Muzeum Regionalne. Tutaj mamy bardzo liczne wystawy stałe, a także regularnie organizujemy liczne wystawy czasowe — mówi dr Agnieszka Dudzińska z Działu Zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaworze.

Różnorodność tematyczna wystaw sprawia, iż każdy turysta znajdzie coś, co go zainteresuje.

Jedną z wystaw jest wystawa poświęcona bogatym tradycjom piernikarskim Jawora. Możemy na niej zobaczyć formy piernikarskie — dodaje dr Agnieszka Dudzińska z Działu Zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaworze.

Dzieci oraz młodzież mogą wziąć udział w warsztatach piernikarskich, oraz zapoznać się z historią piernika jaworskiego.

Pierniki na Dolnym Śląsku cieszą się bardzo długą tradycją. Ich historia sięga średniowiecza. Pierwsza wzmianka o wypiekaniu pierników na Dolnym Śląsku pochodzi ze Świdnicy z końca XIII wieku i prawdopodobnie podobnie było w innych miastach regionu — podkreśla dr Agnieszka Dudzińska z Działu Zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaworze.

Warto przyjechać do Muzeum Regionalnego w Jaworze, ponieważ od 2016 roku w naszym mieście została wybudowana pierwsza w Polsce fabryka Mercedesa. Z tego powodu została stworzona piękna, nowoczesna wystawa, na której możemy zobaczyć m.in. najbardziej nowoczesny silnik Mercedesa. Dodatkowo już niedługo zacznie się produkcja baterii elektrycznych oraz samochodów dostawczych zasilanych tymi bateriami, które również są prezentowane na tej wystawie — mówi Piotr Maciej Kądziołka z Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki, Muzeum Regionalne w Jaworze.

Obecnie znajdujemy się w tzw. izbie dolnośląskiej. Jest to aranżacja pomieszczeń mieszkalnych typowych dla Dolnoślązaków. Tutaj możemy zobaczyć bogato zdobione skrzynie oraz meble w postaci szaf. Bardzo ważnym eksponatem są obrazki malowane na szkle, które były elementem wystroju tych domostw — podkreśla dr Agnieszka Dudzińska z Działu Zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaworze.

Sztuka sakralna prezentowana w gotyckich wnętrzach kościoła poklasztornego jest znana w Polsce z unikalnych przeniesień malowideł ściennych oraz gotycko-renesansowych polichromii o tematyce pasyjnej.

Historia Jawora związana jest z produkcją powozów konnych już od XVI wieku, a w XIX wieku pojawiły się tutaj pierwsze fabryki produkujące karoserie do samochodów. Do tych karoserii sprowadzane były ze Stuttgartu, z fabryki Daimlera, właśnie silniki i podwozia. Historia zatacza więc interesujący krąg — podzielił się Piotr Maciej Kądziołka z Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki, Muzeum Regionalne w Jaworze.

W skład kompleksu wchodzą XV wieczny kościół halowy, krużganki, wirydarz oraz dansker połączony przechodem ze skrzydłem klasztornym. W muzeum znajdują się bogate zbiory archeologiczne, geologiczne, etnograficzne, militarne i dawnego rzemiosła.

Obraz, który widzimy tutaj w izbie dolnośląskiej, pokazuje, jak wyglądały stroje ludowe z terenu Dolnego Śląska. W domach, gdzie tkano, regularnie organizowano tzw. wieczorki, podczas których jedzono, przędzono, a aby dopełnić ten rytuał, ubierano się właśnie w te stroje ludowe — dodaje dr Agnieszka Dudzińska z Działu Zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaworze.

Idź do oryginalnego materiału