Jest deklaracja ws. polskich wojsk na Ukrainie. Sikorski wprost

warszawawpigulce.pl 5 godzin temu

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie założenia polskiej polityki zagranicznej na 2025 rok. Obradom przysłuchuje się m.in. prezydent Andrzej Duda.

Fot. Shutterstock

Ważni goście na wystąpieniu szefa MSZ

Środowe posiedzenie Sejmu rozpoczęło się po godzinie 10:00. Wśród zgromadzonych na sali plenarnej znaleźli się wyjątkowi goście. Obok prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecydował się wysłuchać exposé Sikorskiego, obecny był także były prezydent Bronisław Komorowski oraz marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. W ławach zasiedli również przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Przed rozpoczęciem wystąpienia ministra spraw zagranicznych posłowie minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego w poniedziałek papieża Franciszka. Wieczorem parlament ma podjąć specjalną uchwałę w tej sprawie.

Radosław Sikorski w swoim exposé podkreślił kluczową rolę Polski we wspieraniu Ukrainy. Minister przypomniał, iż przynajmniej 80 procent pomocy wysyłanej do ogarniętego wojną kraju przechodzi przez logistyczny hub w Jasionce. „Polska przeszkoliła już blisko 30 tysięcy ukraińskich żołnierzy” – poinformował szef MSZ, dodając, iż niedawna zmiana obsady sił NATO czuwających nad bezpieczeństwem hubu była planowana od miesięcy. Zadania, które dotychczas wykonywały wojska amerykańskie, przejmują teraz kolejni sojusznicy.

Minister przypomniał również o skali polskiej pomocy. „Przekazaliśmy Ukrainie już 45 pakietów pomocy o wartości około 4 miliardów euro, a w tej chwili rozpoczynają się dostawy w ramach 46. pakietu” – powiedział Sikorski.

Polska wesprze misję, ale bez wysyłania wojsk

Sikorski jednoznacznie odniósł się do kwestii ewentualnego wysłania polskich żołnierzy do Ukrainy. „Choć niektóre państwa rozważają takie działanie w ramach misji pokojowej, to Polska tego nie zrobi” – podkreślił szef dyplomacji. Jednocześnie zapewnił, iż nasz kraj udzieli ewentualnej misji wsparcia. Tym samym szef MSZ stanowczo wykluczył wysłanie polskich żołnierzy na Ukrainę w ramach misji pokojowej.

Minister zwrócił uwagę, iż Polska już teraz bierze na siebie „ciężar i ryzyko związane z zapewnieniem zaplecza szkoleniowego i logistycznego dla pomocy wojskowej przekazywanej na Ukrainę”.

Sikorski wspomniał też o powstającym Połączonym Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC) w Bydgoszczy, które „będzie czerpać z doświadczeń sił ukraińskich” i stanowić istotny element współpracy wojskowej między sojusznikami.

Idź do oryginalnego materiału