„Jesteśmy tylko odbiorcami przepisów Budkesli”. Brzoska rezygnuje z funkcji w zespole ds. deregulacji

dailyblitz.de 4 godzin temu

Z końcem maja Rafał Brzoska, znany przedsiębiorca i prezes InPostu, zakończy działalność w rządowym zespole ds. deregulacji. Jak przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, jego decyzja podyktowana jest koniecznością powrotu do pełnego zaangażowania w kierowanie firmą. „W ciągu tych 100 dni żadnych efektów negatywnych nie będzie, ale w dłuższym okresie żadna firma nie jest w stanie rozwijać się bez lidera” – powiedział Brzoska.

Mimo iż jego odejście z funkcji ma charakter planowy, nie obyło się bez mocnych słów pod adresem zarówno Unii Europejskiej, jak i polskiego systemu prawnego. Przedsiębiorca nie ukrywał rozczarowania polityką regulacyjną UE, którą określił jako barierę dla rozwoju rodzimej przedsiębiorczości. „Jesteśmy tylko biorcami narzuconych przez Brukselę przepisów, które ograniczają naszą konkurencyjność takich, jak np. Zielony Ład” – zaznaczył Brzoska.


„SprawdzaMY” – inicjatywa, która może wywrzeć wpływ na całą Europę

Projekt „SprawdzaMY” – powołany z inicjatywy Brzoski – miał na celu identyfikację i eliminację przepisów szkodzących przedsiębiorcom. Zespół, któremu przewodził, planuje złożyć około 400 propozycji uproszczenia regulacji. Już pierwsza transza rozwiązań została przedstawiona rządowi w marcu. Brzoska przekonywał, iż podobne inicjatywy mogłyby powstać w innych krajach UE, co jego zdaniem może doprowadzić do realnych zmian także na poziomie unijnym.

„Proszę sobie wyobrazić, iż w każdym kraju Unii Europejskiej, który chce poprawiać swoją konkurencyjność, powstają teraz podobne zespoły. Może się okazać, iż ‘SprawdzaMY’ będzie taką siłą odśrodkową, która dotrze aż do Brukseli” – dodał.


Brutalne zderzenie podatników z państwem: brak domniemania niewinności

Brzoska zwraca szczególną uwagę na niekorzystne dla obywateli i przedsiębiorców zasady rozliczeń podatkowych. Uważa, iż największym absurdem obecnych regulacji jest brak domniemania niewinności podatnika. „W prawie karnym każdemu przestępcy […] prokurator musi udowodnić, iż taki czyn zabroniony popełnił. A podatnik? To on musi udowadniać, iż jest niewinny, iż błąd, który popełnił, nie był celowy” – zauważa.

Podaje też osobisty przykład: „Wysyłałem mamie co miesiąc pieniądze, żeby mogła się utrzymać pomimo bardzo niskiej emerytury, a po kilku latach dowiedziałem się, iż od wpłaconej kwoty powinienem odprowadzić podatek”.


Urzędy bezkarne, obywatele pod presją

Szef InPostu krytykuje również brak odpowiedzialności urzędów za niedotrzymywanie terminów administracyjnych. Jak wskazuje, w ponad 80 proc. przypadków decyzje nie są wydawane w ustawowych terminach. „Nas piętnują za każdy błąd czy spóźnienie, ale sami często nie dotrzymują swoich zobowiązań” – komentuje Brzoska. Proponowane rozwiązanie? jeżeli urząd nie wyda decyzji w przewidzianym czasie, wniosek powinien zostać automatycznie rozpatrzony na korzyść obywatela.


O Europie, etosie pracy i błędnym kierunku rozwoju

Nie zabrakło też gorzkich refleksji na temat przyszłości Europy. Brzoska zauważa, iż etos pracy w Unii Europejskiej zanika, co wpływa negatywnie na konkurencyjność całego kontynentu. „Jeżeli chcemy być Europą, która wygrywa, musimy postawić na ciężką pracę, innowacje, zdobywanie kolejnych szczytów” – stwierdza. Krytykuje również popularyzację idei życia bez wysiłku, promowanej przez niektórych influencerów i aktywistów.


Czy państwo można prowadzić jak firmę?

Na pytanie, czy państwo można prowadzić jak przedsiębiorstwo, Brzoska odpowiada twierdząco. Podkreśla, iż rola państwa powinna polegać na tworzeniu warunków do wzrostu gospodarczego i wspieraniu przedsiębiorców w płaceniu podatków. „To podatki generowane przez sektor prywatny dają środki na potrzebne programy społeczne, ale też na wydatki zbrojeniowe – nasze bezpieczeństwo” – mówi.


InPost stawia na Europę, nie USA

Pomimo globalnych ambicji, Brzoska deklaruje, iż InPost nie planuje wejścia na rynek amerykański. „Europa jest na tyle dużym rynkiem, iż mamy tu co robić przez najbliższe pięć lat” – zaznacza. Dodaje, iż niepokoi go, jak bardzo Europejczycy nie wykorzystują swojego potencjału, a niektóre idee społeczne osłabiają ich zaangażowanie w rozwój i innowacje.


„Polski Elon Musk”? Brzoska odpowiada z dystansem

W odpowiedzi na porównania do Elona Muska Brzoska z uśmiechem mówi o wspólnej pasji – grze „Cywilizacja”, ale podkreśla odmienność realiów. „Deregulacja prowadzona przez nasz polski zespół nie ma nic wspólnego z deregulacją Muska […] Poza tym, my nie stanowimy prawa” – zaznacza.


Brzoska odchodzi, ale projekt trwa

Choć zespół deregulacyjny niebawem straci swojego lidera, inicjatywa „SprawdzaMY” ma szansę żyć dalej. Brzoska wraca do InPostu, ale jego zaangażowanie pokazało, iż głos przedsiębiorców może być realną siłą sprawczą zmian.

  • Szok w Płońsku: Nietrzeźwi policjanci rozbili radiowóz w Wielką Sobotę19 kwietnia 2025

    Wielka Sobota w Płońsku rozpoczęła się od niepokojącego i szokującego incydentu, który wzbudził ogromne poruszenie wśród mieszkańców. Wczesnym rankiem policyjny radiowóz uderzył w ogrodzenie jednej z

  • „Jesteśmy tylko odbiorcami przepisów Budkesli”. Brzoska rezygnuje z funkcji w zespole ds. deregulacji19 kwietnia 2025

    Z końcem maja Rafał Brzoska, znany przedsiębiorca i prezes InPostu, zakończy działalność w rządowym zespole ds. deregulacji. Jak przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, jego

  • Nowe wieże obserwacyjne i asfaltowa droga – Polska wzmacnia granicę z Białorusią?19 kwietnia 2025

    Polska kontynuuje wzmacnianie zabezpieczeń na granicy z Białorusią. W ramach najnowszych inwestycji powstaną pięć nowych wież obserwacyjnych, a droga techniczna wzdłuż zapory zostanie przebudowana na asfaltową.

More here:
„Jesteśmy tylko odbiorcami przepisów Budkesli”. Brzoska rezygnuje z funkcji w zespole ds. deregulacji

Idź do oryginalnego materiału