Kajakarze i wioślarze na podium

polska-zbrojna.pl 1 tydzień temu

Osiem medali przywieźli kajakarze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego z mistrzostw Europy w kajakowym sprincie. Mistrzynią w konkurencji C-1 200 m została szer. Dorota Borowska. Ponadto wojskowi zdobyli sześć srebrnych krążków i jeden brązowy. Natomiast regaty o Puchar Świata w wioślarstwie wygrała polska czwórka podwójna z trzema żołnierzami w składzie.

Kajakarze rywalizowali o medale mistrzostw Starego Kontynentu na torze regatowym w węgierskim Szegedzie. Jedyna złota medalistka z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego szer. Dorota Borowska była bezkonkurencyjna w kanadyjkowych jedynkach na dystansie 200 m. Natomiast w konkurencji dwójek wraz z Sylwią Szczerbińską wywalczyła dwa tytuły wicemistrzowskie – polska osada była druga w finałach A na dwóch dystansach: 200 i 500 m. Srebrny medal w rywalizacji kanadyjkarzy zdobył również szer. Wiktor Głazunow. Kolega Borowskiej z CWZS-u był drugi w finale dwójek na 500 m, a wraz z nim po medal popłynął Arsen Śliwiński.

Bardzo dobry występ w mistrzostwach Europy zanotowała również st. szer. spec. Katarzyna Kołodziejczyk, która po raz pierwszy w swojej karierze wywalczyła medal imprezy mistrzowskiej w rywalizacji indywidualnej. Kajakarka CWZS-u była druga w finale A jedynek na dystansie 200 m. Ponadto Kołodziejczyk na torze w Szegedzie zdobyła trzy krążki wspólnie z koleżankami. W konkurencji K-4 500 m wyłowiła z wody srebro, a po tytuł wicemistrzowski popłynęły z nią: szer. Sandra Ostrowska, Justyna Iskrzycka i Julia Olszewska. Zawodniczka sięgnęła też po dwa medale w dwójkach: srebrny – wraz z Iskrzycką – na dystansie 500 m i brązowy – z Ostrowską – na 200 m.

Reprezentanci Polski łącznie wywalczyli w kajakowym sprincie na torze regatowym w Szegedzie 14 medali mistrzostw Europy – trzy złote, 10 srebrnych i brązowy. Z tym dorobkiem Biało-Czerwoni w klasyfikacji medalowej imprezy uplasowali się na drugiej pozycji. Pierwszą zajęli gospodarze imprezy, którzy zdobyli 10 złotych krążków, sześć srebrnych i cztery brązowe. Natomiast na trzecim miejscu sklasyfikowano Portugalczyków (dwa złote medale, jeden srebrny, jeden brązowy). Na podium stanęli reprezentanci 19 państw. Warto zaznaczyć, iż w Szegedzie nie wystartowało sześć czołowych polskich kajakarek – m.in. st. szer. spec. Dominika Putto, st. szer. spec. Helena Wiśniewska, st. szer. Karolina Naja i st. szer. Anna Puławska – gdyż przygotowują się do startu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu na zgrupowaniu we Włoszech.

W miniony weekend na podium stanęli również wioślarze, którzy rywalizowali o medale Pucharu Świata na torze regatowym w Poznaniu. W trzecich i ostatnich w tym sezonie zawodach prestiżowego cyklu zwycięstwo w finale A w konkurencji czwórek podwójnych odniosła polska osada w składzie: st. szer. Fabian Barański, szer. Mirosław Ziętarski, szer. Dominik Czaja i Mateusz Biskup. Ten ostatni już niebawem również będzie reprezentantem Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Polacy triumfowali z czasem 5 min 55,15 s i o 5,29 s wyprzedzili osadę ze Szwajcarii oraz o 6,73 s czwórkę niemiecką. Szóste miejsce zajęła zaś polska osada młodzieżowa, w której płynęli: Cezary Litka, Igor Czekanowicz, Michał Rańda i Daniel Gałęza.