Kamienny wojownik z Hořic. Pomnik Jana Žižki z Trocnova – pierwszy na świecie i wciąż wymowny

karkonoszego.pl 4 godzin temu
Na wzgórzu Gothard, nad czeskim miasteczkiem Hořice, od ponad 150 lat trwa w milczeniu Jan Žižka z Trocnova – nie tylko jako rzeźba z piaskowca, ale jako trwały symbol oporu, niezłomności i czeskiego ducha. To tutaj, w cieniu starych lip i w otoczeniu cmentarzy, stoi najstarszy na świecie pomnik husyckiego wodza, dowódcy, który potrafił wygrywać bitwy… choćby po utracie wzroku.
Bitwa, która zainspirowała

Historia tej monumentalnej rzeźby sięga 1423 roku, kiedy to Jan Žižka, już całkowicie ociemniały, poprowadził swoje oddziały do zwycięstwa nad wojskami Čenka z Vartenberka właśnie na wzgórzu Gothard. To wydarzenie było nie tylko triumfem wojskowym, ale i dowodem, iż charyzma i wola walki mogą pokonać choćby fizyczne ograniczenia. Tę scenę postanowiono upamiętnić cztery i pół wieku później – w roku 1873.

[foto:7330867]

Pomnik w cieniu imperium

Odsłonięcie monumentu odbyło się 7 września 1873 roku i stało się czymś znacznie większym niż lokalną uroczystością. W zaborczej rzeczywistości Austro-Węgier, gdzie czeska tożsamość była systemowo wypierana, spotkanie kilku tysięcy Czechów, Morawian i Słowaków przy pomniku Žižki przerodziło się w manifestację narodową. Wzniesiony z lokalnego piaskowca, wykonany przez 22-letniego rzeźbiarza Pavla Jiříčka i jego brata Josefa, pomnik był odpowiedzią nie tylko na historię, ale i na
Idź do oryginalnego materiału