**Stolica prowincji Manitoba w Kanadzie walczy z katastrofalną jakością powietrza z powodu pożarów lasów. Meteorolodzy określili stopień zanieczyszczenia na 10 w sobotę, a w niedzielę ma być 10+, co oznacza "bardzo wysokie ryzyko". Od czwartku ewakuowano już 13 tysięcy osób, a pożary są największe od 30 lat. Spaliły się dotychczas lasy o łącznej powierzchni ponad milion hektarów.**
Dla miasta Winnipeg, czyli stolicy Manitoby, meteorolodzy określili stopień zanieczyszczenia powietrza na 10 w sobotę po południu, czyli wysokie ryzyko. W niedzielę ma być 10+, co oznacza "bardzo wysokie ryzyko".
Meteorolodzy z Environment Canada ostrzegli, by ograniczać przebywanie na powietrzu ze względu na dym. Zalecili rezygnację z uprawiania sportu na dworze, ponieważ obecny stan powietrza w prowincji jest zagrożeniem dla wszystkich, niezależnie od wieku i zdrowia.
Ewakuacja tysięcy mieszkańców
Do czwartku ewakuowano 13 tysięcy osób ze względu na zagrożenie pożarami. Planowane były kolejne ewakuacje - podawały media.
Pożary lasów są w Manitobie największe od 30 lat. Spaliły się dotychczas lasy o łącznej powierzchni ponad milion hektarów.
Rekordowa liczba pożarów
Obecnie trwa 107 pożarów, a od początku tegorocznego sezonu pożarów zarejestrowano ich 270. Średnia wynosi 201.
Od minionego czwartku do 9 sierpnia obowiązuje w Manitobie stan wyjątkowy, który w razie potrzeby będzie mógł zostać przedłużony - podkreślono w piątkowym komunikacie rządu prowincji. W akcjach ewakuacyjnych pomaga kanadyjska armia.
Kontrowersyjny list amerykańskich polityków
Oburzenie wzbudził w Kanadzie list sześciorga republikańskich członków amerykańskiego Kongresu. Napisali w poniedziałek w liście do kanadyjskiej ambasador w USA Kirsten Hillman, iż dym z pożarów lasów przenosi się na południe.
"Piszemy w imieniu naszych wyborców, którzy muszą sobie radzić z duszącym dymem z kanadyjskich pożarów lasów wypełniającym powietrze na początku lata" - napisali Tom Tiffany, Glenn Grothman, Brad Finstad, Michelle Fischbach, Pete Stauber i Tom Emmer. Uznali, iż technologie służące do zapobiegania pożarom i ich gaszenia mogłyby "odwrócić ten przysparzający zmartwień trend, jeżeli adekwatne działania zostałby podjęte".
Ostra odpowiedź premiera Manitoby
Premier Manitoby Wab Kinew oświadczył w czwartek, iż spotkał amerykańskich strażaków, którzy pomagają kanadyjskim strażakom walczyć z pożarami w Manitobie. Określił ich jako bohaterów.
"A do tych w amerykańskim Kongresie, którzy starają się zarobić punkty na naszym kryzysie i pożarach lasów: teraz nie jest na to czas" - napisał Kinew na platformie X.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.