Kapsuła Czasu złożona w 2 Brygadzie Zmechanizowanej

zlocieniec.pl 3 tygodni temu

Czas jest wszystkim, co mamy. Czasu, który upłynął, nie da się odzyskać. Czy można zatrzymać chwilę, która właśnie trwa i przekazać ją taką, jaka jest z całym jej bagażem emocjonalnym? Właśnie ta refleksja pojawiła się u uczestników niecodziennego wydarzenia, jakim było złożenie Kapsuły czasu w terenie 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu.

5 grudnia 2024 r. o godzinie 11:30 specjalna atrapa łuski, która wymiarami przypomina tą używaną w czołgach T-55 o kalibrze 100 mm, w której zostały umieszczone przedmioty będące świadectwem czasów w których żyjemy, została złożona w specjalnie do tego przygotowanym miejscu. Data jej ponownego otwarcia również nie jest przypadkowa, ponieważ została ustalona na rok 2095 kiedy to złocieniecka Brygada będzie świętowała swoje 100 urodziny.

Jesteśmy dumni z możliwości uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu mającym na celu zachowanie pamięci o dzisiejszych czasach. Kapsuła czasu jest symbolicznym przekazem naszego dziedzictwa przyszłym pokoleniom w kierunku zachowania naszej kultury i historii. Była to również okazja do świętowania 157. urodzin patrona złocienieckiej Brygady, pierwszego Marszałka Polski - Józefa Piłsudskiego, podziękowań oraz wyróżnień.

W Kapsule Czasu umieszczono także materiały z Gminy Złocieniec tj. Biuletyn "Złocienieckie Klimaty", Przewodnik Historyczny „Złocieniec - historia, ciekawostki, legendy” wraz listem autorstwa Jarosława Leszczełowskiego o obecnej sytuacji w kraju, Europie i na świecie, który podpisali: Dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej, Starosta Drawski, Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego oraz Burmistrzowie i Przewodniczący Rad Miejskich wszystkich gmin Powiatu Drawskiego. Do kapsuły trafiły także listy napisane przez Hannę Kępińską, uczennicę Szkoły Podstawowej Nr 1 i Amelię Kak, uczennicę Szkoły Podstawowej Nr 3 w Złocieńcu, kilka zdjęć miasta Złocieńca oraz kierownictwa Urzędu Miejskiego w Złocieńcu oraz pins z flagą i herbem miasta.

Idź do oryginalnego materiału