KE wszczyna postępowanie wobec Polski za sankcje na Rosję

upday.com 1 dzień temu

Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec 18 państw członkowskich, w tym Polski, za niewdrożenie dyrektywy dotyczącej sankcji na Rosję. Kraje miały czas do 20 maja na poinformowanie o implementacji przepisów, ale tego nie zrobiły. Teraz mają dwa miesiące na odpowiedź, w przeciwnym razie sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Państwa członkowskie miały obowiązek poinformować Komisję Europejską o wdrożeniu dyrektywy do 20 maja bieżącego roku. Osiemnaście krajów, w tym Polska, nie wywiązało się z tego zobowiązania. W związku z tym KE uruchomiła wobec nich postępowanie o naruszenie prawa unijnego.

Państwa te będą miały teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi. jeżeli Komisja Europejska uzna ją za niesatysfakcjonującą, wyda tak zwaną uzasadnioną opinię, a w dalszym kroku może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Które kraje otrzymały wezwanie

Oprócz Polski, wezwane w czwartek przez KE do usunięcia uchybienia zostały także: Belgia, Bułgaria, Czechy, Niemcy, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Węgry, Malta, Austria, Portugalia, Rumunia i Słowenia. To oznacza, iż większość państw członkowskich UE nie zdążyła z implementacją nowych przepisów.

Dyrektywę określającą przestępstwa związane z naruszaniem unijnych sankcji Komisja Europejska zaproponowała w grudniu 2022 roku. Stało się to po tym, gdy Wspólnota zaczęła masowo wprowadzać obostrzenia na Rosję w związku z rozpoczęciem przez nią pełnoskalowej wojny przeciw Ukrainie.

Cel harmonizacji przepisów karnych

Chodziło o wprowadzenie przez wszystkie państwa takich samych kar za nieprzestrzeganie unijnych obostrzeń, co miało utrudnić ich obchodzenie. «Harmonizacja krajowego prawa karnego w tym obszarze ułatwi dochodzenie i ściganie naruszeń sankcji UE we wszystkich państwach członkowskich, zwiększając skuteczność unijnych środków ograniczających» - napisała KE w komunikacie w czwartek.

Na mocy dyrektywy niektóre działania zostały uznane za przestępstwo. Dotyczy to między innymi pomocy w obchodzeniu zakazu podróży, handlu towarami podlegającymi sankcjom czy prowadzenia zakazanej działalności finansowej.

Zmiana podejścia do kar

Do tej pory państwa członkowskie nie musiały uznawać naruszeń sankcji za przestępstwo i mogły stosować kary administracyjne zamiast sankcji karnych. Nowa dyrektywa ma ujednolicić podejście wszystkich państw UE do egzekwowania sankcji nałożonych na Rosję.

(PAP/Bruksela) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału