Kielce upamiętniły 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

emkielce.pl 1 miesiąc temu

Punktualnie o godzinie 17 w Kielcach dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozległ się dźwięk syren alarmowych. Oficjalne uroczystości upamiętniające heroiczny zryw zapoczątkowany 1 sierpnia 1944 roku odbyły się w na Skwerze Szarych Szeregów.

Uroczystości poprzedziła Msza Święta w Kościele Garnizonowym.

– Dla większości uczestników Powstania Warszawskiego Bóg i wiara były bezpiecznym szańcem. Jedna z uczestniczek zrywu łączniczka Zofia Kowalska „Kora” we wspomnieniach mówiła, iż w Warszawie panował mistyczny nastrój, „czuło się obecność wyższą, czuliśmy to, iż Chrystus jest z nami”. Powstańcy bez wahania kładli na szali swoje życie w imię wolności, miłości, sprawiedliwości i godności ludzkiej – mówił podczas homilii ksiądz. płk Krzysztof Smoleń.

Po godzinie 17 przed pomnikiem Harcerzy Poległych za Ojczyznę na Skwerze Szarych Szeregów minutą ciszy upamiętniono walczących w Powstaniu Warszawskim, następnie odbyły się okolicznościowe przemówienia, złożono wieńce i zapalono znicze. Uroczystości obserwowali licznie zgromadzeni kielczanie, nie brakowało rodzin z dziećmi.

– Jesteśmy tu po to, aby utrwalać nasze patriotyczne postawy, nie możemy zapomnieć o naszej historii. Pamięć o tych, którzy zginęli w obronie ojczyzny, jest naszym obowiązkiem. Ponadto chcemy przekazywać i tłumaczyć te wartości naszym dzieciom – mówiła pani Katarzyna, która wraz z rodziną uczestniczyła w obchodach 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Kielcach.

– To jedna z ważniejszych uroczystości, podczas której upamiętniamy bohaterów walczących o naszą ojczyznę. Cieszymy się, iż również młode pokolenia w nich udział. Do krzewienia patriotyzmu wśród najmłodszych podchodzimy z ogromną troską – powiedział wojewoda świętokrzyski Józef Bryk.

W podobnym tonie wypowiadała się marszałek województwa Renata Janik.

– To niezwykłe, iż pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat jest ciągle żywa, jest w naszych sercach. Musimy każdego roku organizować tego typu uroczystości. Niezwykle budujące jest to, iż również młodzi interesują się losami swoich rówieśników, którzy 80 lat temu poświęcili życie w obronie ojczyzny – podkreśla.

W uroczystościach na Skwerze Szarych Szeregów wzięli udział harcerze, samorządowcy, środowiska patriotyczne, żołnierze oraz przedstawiciele służb mundurowych.

W trakcie uroczystości odczytano Apel Pamięci, oddano salwę honorową, wręczono odznaczenia państwowe w tym Krzyże Zasługi oraz Medale Pro Patria.

  • Powstanie Warszawskie
  • godzina w
  • historia
  • II WOJNA SWIATOWA
  • JOZEF BRYK
  • Renata Janik
  • Skwer Szarych Szeregow
  • Armia Krajowa
  • Wojsko
  • patriotyzm
  • kielce
    Idź do oryginalnego materiału