Uroczyste podniesienie flagi państwowej, apel pamięci i salwa honorowa – w Kielcach uczczono dziś (8 maja) 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. W obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa, które odbyły się na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury wzięli udział przedstawiciele władz województwa, miasta i uczniowie kieleckich szkół.
Edyta Krężołek, historyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podkreśla, iż mimo iż Polska znajdowała się w koalicji państw, które pokonały armię Hitlera, to po zakończeniu wojny nasza ojczyzna znalazła się pod wpływem ZSRR. Jak dodaje, z tego właśnie powodu obchodzone dziś święto powinno być postrzegane przez Polaków bardzie jako dzień zakończenia wojny niż dzień zwycięstwa.
– Powinniśmy mówić o tym, iż 79 lat temu wojna się zakończyła, a moment ten był długo wyczekiwany. Warto jednak pamiętać o tym co stało się później. Polska na kolejne 45 lat dostała się pod wpływ sowietów, co sprawiło, iż nie była krajem niezależnym i całkowicie wolnym, tak jak inne kraje, Węgry, Czechosłowacja czy Rumunia i Bułgaria. O takim, a nie innym losie naszej ojczyzny zdecydowali politycy państw Europy zachodniej – tłumaczy.
W uroczystościach wzięła udział prezydent Kielc Agata Wojda, która zaznaczyła, iż warto przypominać tamte tragiczne wydarzenia, szczególnie mając na uwadze obecną wojnę w Ukrainie oraz konflikty zbrojne na całym świecie.
– Dziś upamiętnianie takich wydarzeń jak zakończenie II wojny światowej nabiera szczególnego znaczenia i przybiera formę głębokiej refleksji. Pomimo upływu lat, musimy mieć świadomość, iż takie wartości jak wolność, bezpieczeństwo czy pokój nie są dane raz na zawsze i trzeba o nie walczyć każdego dnia. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest także zawieranie sojuszy z innymi krajami – zaznacza.
Akt kapitulacji III Rzeszy podpisywano kilkakrotnie. Po raz pierwszy 7 maja. Jednak Józef Stalin nie był usatysfakcjonowany ceremonią, w której udziału nie wzięli główni przedstawiciele sił radzieckich z generałem Żukowem na czele. Dlatego, na kategoryczne żądanie sowieckiego przywódcy, akt kapitulacji powtórzono dzień później w Berlinie.
Ostatecznie, bezwarunkową kapitulację 8 maja 1945 roku o 22.30 podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel w Berlinie.
Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, podczas II wojny światowej życie straciło prawie 6 milionów polskich obywateli. W regionie świętokrzyskim zginęło ponad 100 tysięcy Polaków i ponad 300 tysięcy polskich obywateli narodowości żydowskiej.
Narodowy Dzień Zwycięstwa początkowo obchodzony był 9 maja. W 2015 roku święto przeniesiono na 8 maja.