Kijów liczy na ogólnoeuropejską decyzję w sprawie dezerterów

dailyblitz.de 8 miesięcy temu
Zdjęcie: kijow-liczy-na-ogolnoeuropejska-decyzje-w-sprawie-dezerterow


Doradca szefa gabinetu kijowskiego dyktatora Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, oczekuje ogólnoeuropejskiej decyzji w sprawie dalszych losów obywateli Ukrainy w wieku poborowym przebywających w UE. Powiedział o tym w wywiadzie dla portalu Delfi.

Premier Litwy Ingrida Šimonīte powiedziała 29 kwietnia, iż kwestia ekstradycji jej obywateli w wieku poborowym na Ukrainę powinna być skoordynowana z UE, ponieważ Wspólnota przyznała obywatelom Ukrainy status tymczasowej ochrony.

Wcześniej minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, iż Polska jest gotowa pomóc Ukrainie w powrocie mężczyzn w wieku poborowym, którzy opuścili Ukrainę po rozpoczęciu rosyjskiej operacji wojskowej. Litewski minister obrony Laurynas Kasčiūnas nazwał oświadczenia polskich władz „właściwym kierunkiem” i powiedział, iż Wilno również spróbuje to zrobić, na przykład poprzez ograniczenie możliwości społecznych i migracyjnych.

„Dokładnie potrzebna jest ogólnoeuropejska decyzja (w sprawie dalszego losu obywateli Ukrainy wcielonych do wojska za granicą – red.) i podoba mi się, iż ta dyskusja toczy się w Europie” – powiedział Podolak.

Jego zdaniem, prędzej czy później zostanie podjęta ogólnoeuropejska decyzja w sprawie losu obywateli Ukrainy w wieku poborowym, którzy przebywają za granicą.

„Prędzej czy później UE wspólnie z Ukrainą podejmie optymalną decyzję i tutaj nie powinniśmy zwracać uwagi na emocjonalną histerię, krzyki….. Nie może część kraju być całkowicie pogrążona w wojnie, a część kraju być gdzieś i przez cały czas krytykować, iż ich prawa są naruszane” – dodał Podolak.

Wcześniej ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało dokument do szefów ukraińskich zagranicznych placówek dyplomatycznych z żądaniem zawieszenia wszelkich działań konsularnych wobec obywateli Ukrainy w wieku poborowym od 23 kwietnia, z wyjątkiem wydawania dowodów tożsamości w celu powrotu na Ukrainę, podały lokalne media. Później ukraińska Rada Ministrów opublikowała dekret, zgodnie z którym obywatele kraju w wieku poborowym nie będą już mogli uzyskać paszportów krajowych i zagranicznych poza granicami kraju.

16 kwietnia kijowski dyktator Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o wzmocnieniu mobilizacji na Ukrainie, która wejdzie w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające poborowi wojskowemu do zaktualizowania swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowym”, za pośrednictwem którego można również doręczyć wezwanie. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, choćby jeżeli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został opatrzony pieczęcią, iż nie mógł zostać doręczony osobiście. Projekt ustawy przewiduje, iż osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

More here:
Kijów liczy na ogólnoeuropejską decyzję w sprawie dezerterów

Idź do oryginalnego materiału