Do 1. Batalionu Czołgów z Żurawicy im. podporządkowanego 19. Brygadzie Zmechanizowanej, trafiła trzecia partia czołgów M1A1FEP Abrams. Patronem jednostki w Żurawicy jest pochodzący z Mokrzysk pułkownik Józef Koczwara.
– Do #1bcz w Żurawicy dotarła kolejna partia czołgów Abrams, które mają znaczący wpływ na wzmocnienie potencjału bojowego jednostki. Teraz czas na intensywne szkolenie oraz doskonalenie umiejętności w praktyce.
Rośniemy w siłę! – poinformowali na swoim profilu Facebookowym żołnierze z 1 batalionu czołgów.
Docelowo batalion wyposażony zostanie w 58 czołgów Abrams M1A1FEP, a także w pewną liczbę wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES.
Wymiana sprzętu na nowe Abramsy zwiększa zdolność bojową jednostki, zastępując stare poradzieckie czołgi T-72, czy PT-91, stacjonujące w batalionie w Żurawicy.
Polska kupiła Abramsy jako pierwszy kraj europejski i pierwsze państwo NATO poza Stanami Zjednoczonymi; po zakończeniu dostaw Abramsy będą obok południowokoreańskich K2 i niemieckich Leopardów 2 jednym z trzech typów czołgów wykorzystywanych przez Wojsko Polskie.
Płk Józef KOCZWARA – urodził się 16 marca 1889 r. w Mokrzyskach koło Brzeska. W młodości członek organizacji niepodległościowych. Jako żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego brał udział we wszystkich działaniach bojowych legionów.
Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r., wrócił pod polskie sztandary i natychmiast wstąpił do 11 Pułku Ułanów Legionowych. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, podczas której został ciężko ranny. Za męstwo otrzymał Order Virtuti Militari V klasy i Krzyż Walecznych. W 1919r. ukończył Oficerską Szkołę Jazdy w Warszawie, po czym w latach 1919 – 1931 pełnił obowiązki w różnych pododdziałach kawalerii armii II RP. 8 lipca 1931r. Józef Koczwara objął dowództwo 2 Pułku Pancernego (przemianowanego później na 2 Batalion Czołgów i Samochodów Pancernych) w Żurawicy, którym dowodził do 7 czerwca 1934r. W maju 1936r. został pułkownikiem i dowódcą Broni Pancernych; od 1 maja 1937 r. do wybuchu wojny dowodził 1 Grupą Pancerną.
Wziął czynny udział w wojnie obronnej 1939 roku jako dowódca Broni Pancernych odwodowej Armii „Prusy”. Po rozbiciu Armii „ Prusy” w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego oraz Iłży, płk Koczwara wraz z innymi żołnierzami z rozbitych jednostek, przedostał się na Węgry, gdzie 19 września został internowany w miejscowości Eger. Po ucieczce z internowania w lipcu 1941 roku powrócił do okupowanej Warszawy, gdzie włączył się w nurt pracy konspiracyjnej. Od sierpnia 1941 r. pełnił funkcję inspektora Komendy Głównej ZWZ-AK, a od 2 września 1943 r., po aresztowaniu ppłk Władysława Galicy, został Inspektorem Głównym Wojskowej Służby Ochrony Powstania w Komendzie Głównej AK, pod pseudonimem „Zbigniew”. Po upadku Powstania Warszawskiego dostał się do niewoli niemieckiej, przebywając kolejno w obozie Lamsdorf (Łambinowice), a od października 1944 r. w Oflagu Waldenberg II (Dobiegniew), z którego został zwolniony w styczniu 1945 r.
W 1958 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 6 lutego 1978 r., pochowany został na cmentarzu w Szczepanowie.
Minister Obrony Narodowej Decyzją Nr 235/MON z dnia 20 czerwca 2011 roku polecił 1 batalionowi czołgów w Żurawicy przyjąć imię patrona – płk Józefa KOCZWARY. Natomiast 24 września 2011 w Mokrzyskach odbyła się ceremonia nadania imienia dla jednostki z Żurawicy.
—
Foto: 1 batalion czołgów
IB / 1 batalion czołgów