Komisja Europejska zaakceptowała drugą płatność na rzecz Ukrainy w wysokości 4,1 mld euro

radiogorzow.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Wikipedia


Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w czwartek (14 listopada) na platformie X, iż KE zaakceptowała drugą płatność na rzecz Ukrainy w wysokości 4,1 mld euro. Po przyjęciu decyzji przez państwa członkowskie, pula środków wypłaconych w 2024 r. przez UE na wsparcie planu dla Ukrainy wyniesie 16,1 mld euro.

Ukraina złożyła drugi wniosek o płatność w październiku; środki te mają wesprzeć stabilność makrofinansową kraju, a także funkcjonowanie ukraińskiej administracji publicznej i odbudowę państwa.

KE w czwartek (14 listopada) oceniła, iż – jak dotąd – Ukraina w zadowalającym stopniu spełniła uzgodnione reformy warunkujące płatność, w tym w dziedzinie walki z korupcją, gdzie m.in. zwiększyła liczbę pracowników Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAPO) i zmieniła kodeks karny. Poprawiła też skuteczność odzyskiwania mienia, wprowadziła regulacje zmniejszające obciążenia dla przedsiębiorstw, zaktualizowała strategię rozwoju regionalnego, wprowadziła reformę rynku energii elektrycznej i przyjęła ustawę o ograniczaniu i kontroli zanieczyszczeń przemysłowych.

W czwartek KE przekazała państwom członkowskim zadowalającą ocenę dotyczącą płatności. Przekazanie środków nastąpi po oficjalnym przyjęciu przez Radę i KE decyzji w sprawie wypłaty.

– Zbliżając się do tysięcznego dnia okrutnej wojny prowadzonej przez Rosję w Ukrainie, kontynuujemy wsparcie, by utrzymać funkcjonowanie państwa ukraińskiego, podczas gdy walczy ono o przetrwanie

– napisała von der Leyen na X.

Unijny instrument na rzecz Ukrainy na lata 2024-27 o wartości 50 mld euro, udzielanych w formie dotacji i pożyczek, wspiera wysiłki kraju na rzecz utrzymania stabilności finansowej, odbudowy i modernizacji przy jednoczesnym wdrażaniu kluczowych reform w celu przyspieszenia integracji europejskiej. Regularne płatności są uzależnione od spełnienia przez Ukrainę wcześniej uzgodnionych wymagań określonych w Planie Ukraińskim, obejmującym reformy m.in. w obszarach energetyki, rolnictwa, transportu, transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz finansów publicznych. Razem z zaakceptowaną dzisiaj płatnością, pula środków przekazanych w tym roku Ukrainie w ramach instrumentu wzrośnie do 16,1 mld euro.

Komisja zaproponowała także uruchomienie dodatkowych 18 mld euro wsparcia dla Ukrainy poprzez wyjątkową pożyczkę na pomoc makrofinansową w ramach mechanizmu współpracy pożyczkowej z Ukrainą z wykorzystaniem nadzwyczajnych zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów.

Idź do oryginalnego materiału