Konecki Wrzesień – upamiętnienie braci Wiechułów, cichociemnych AK

radiokielce.pl 2 tygodni temu

Odsłonięcie tablicy poświęconej Cichociemnym braciom Ludwikowi i Bernardowi Wiechułom, uświetniły obchody Koneckiego Września, jednej z najważniejszej patriotycznych uroczystości w regionie.

Poczty sztandarowe wraz z Orkiestrą Dętą przemaszerowały sprzed Kościoła p.w. Świętej Anny przed Pomnik Partyzantów, gdzie miały miejsce główne obchody Koneckiego Września. Odsłonięto tablicę poświęconą Cichociemnym działającym na terenie Konecczyzny: Ludwikowi Wiechule „Jeleniowi” i Bernardowi Wiechule „Marudzie”. Na uroczystości przybyła rodzina partyzantów mieszkająca w Kanadzie.

Gabriela Byron, córka Bernarda Wiechuły powiedziała, iż dzisiejsze spotkanie i uhonorowanie jej rodziny ma dla niej duże znaczenie. Dziękowała władzom Końskich, ale i autorowi książki biograficznej o jej ojcu pt: „Cichociemni od „Szarego”. Historia braci Wiechułów”, Jakubie Kowalskiemu.

– Moja podróż do tego miejsca rozpoczęła się od krótkiej wiadomości na Facebooku: „Dzień dobry nazywam się Kuba Kowalski, czy jesteś córką Bernarda Wiechuły?” Odpowiedziałam: „Jestem, a ty kim jesteś?”.

Jakub Kowalski, który jest trębaczem, muzykiem jazzowym, ale i kolekcjonerem pamiątek po partyzantach pojechał do Kanady i spotkał się z członkami rodziny Wiechułów, a także zgromadził listy i pamiątki, które stały się kanwą książki biograficznej.

W uroczystości udział wziął także Marian Berbesz, prezes Stowarzyszenia Rodzina Wojskowa 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, który podziękował za upamiętnienie Cichociemnych. Mówił, iż historię możemy poznać za pośrednictwem konkretnych ludzi, dlatego upamiętnianie ma tak duże znaczenie. Historyk przypomniał, iż przed wojną żołnierze z Górnego Śląska ćwiczyli właśnie na poligonie w Baryczy koło Końskich.

Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich przypomniał z kolei, iż obchody Koneckiego Września rozpoczęli żołnierze Armii Krajowej, a samorząd gminny kontynuuje upamiętnianie ofiar II wojny światowej od lat 90. ubiegłego wieku. Włodarz podkreślał, iż właśnie coroczne spotkanie jest szansą na zrozumienie historii, która nie powinna się nigdy powtórzyć.

– „Repetitio”, czyli „powtarzaj mówili Rzymianie. Powtarzanie jest królową nauki i matką mądrości, tylko dzięki powtarzaniu jesteśmy w stanie zapamiętać. Zwłaszcza teraz kiedy rodzi się nowa tożsamość Europy należy pamiętać, iż 1 września rozpoczęła się II wojna światowa, atakiem Niemiec hitlerowskich na Polskę – dodaje.

Podczas obchodów odbyła się również premiera książki Jakuba Kowalskiego „Cichociemni od „Szarego”. Historia braci Wiechułów” w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Końskich.


Idź do oryginalnego materiału